×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Gorzkie święto cukrzyków

PSD, PTD

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, jednak polscy pacjenci nie mają powodów do radosnego świętowania. - Co mają świętować chorzy na cukrzycę typu 2? To, że rocznie amputuje się w Polsce 5000 stóp, że 3000 chorych rocznie wymaga dializy, 10 000 ma udar mózgu, a 30 000 ludzi umiera z powodu powikłań cukrzycowych? - ubolewa prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Jest nas ponad 2 miliony, a mamy poczucie, że dla decydentów, w których rękach jest nasze zdrowie i życie jesteśmy po prostu nikim. My nie domagamy się żadnych wodotrysków, chcemy być leczeni skutecznie i nowocześnie - tak jak nasi koledzy w Czechach, na Węgrzech, w Niemczech czy w Anglii. Nie chcemy być kalekami, nie chcemy być rencistami, nie chcemy obciążać budżetu państwa, chcemy leczyć się i pracować - normalnie żyć, i wiemy, że jest to możliwe - mówi Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- My diabetolodzy i nasi pacjenci jesteśmy pod względem dostępu do nowoczesnych terapii konsekwentnie ignorowani przez osoby odpowiedzialne za system ochrony zdrowia. Z jakiegoś powodu chorzy na cukrzycę są obdarzeni niechęcią władz - dotyczy to właśnie refundowania leków, które pojawiają się na świecie dzięki postępowi nauk medycznych, przejawia się także w bardzo niskim finansowaniu świadczeń diabetologicznych, braku zrozumienia dla potrzeby stworzenia sieci gabinetów stopy cukrzycowej, niezrozumienia znaczenia edukacji i pracy pielęgniarek z chorymi na cukrzycę... Zupełnie niezrozumiała jest postawa władz wobec problemu udostępniania nowoczesnych terapii chorym na cukrzycę, które są i bezpieczniejsze, i pozwalają skuteczniej leczyć chorobę - mówi prof. Czupryniak.

- W Niemczech, gdy pojawiają się nowe leki nikt nie pyta, "czy refundować", ale "jak refundować". Jest bowiem oczywiste, że skoro pojawiły się nowe możliwości leczenia choroby, która jest plagą XXI wieku, to należy się zastanowić, jak umożliwić skorzystanie z nich pacjentom. Jeżeli nie możemy zaoferować refundacji wszystkim chorym - o co nikt nie może mieć pretensji - określmy węższe wskazania do danej terapii. Udało się do takiego rozwiązania po wielu latach przekonać władze MZ w zakresie analogów długodziałających, są one refundowane dla wąskiej grupy chorych na cukrzycę typu 1. Ale chorzy na cukrzycę typu 2 - a jest to 90% chorych na cukrzycę - nie mogą dla siebie znaleźć żadnych dobrych wiadomości w decyzjach rządu - dodaje prezes PTD.

- Wszyscy mamy w pamięci jeszcze to, co urządzono chorym na początku roku, zmieniając zasady refundacji pasków do glukometrów niemalże z dnia na dzień. Ostatnie decyzje ministra zdrowia w zakresie refundacji nowych metod leczenia np. niepłodności pokazały jednak, że przy odrobinie dobrej woli można znaleźć środki dla najbardziej potrzebujących. Ale na razie, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 2012, miny naszych chorych, a tym samym i nas, lekarzy i pielęgniarek, nie mogą być radosne - powiedział prof. Czupryniak.

14.11.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta