×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Po pierwszych przypadkach polio w Europie od 5 lat, GIS wzywa do szczepienia polskich dzieci

Dzieci i młodzież, które nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień, powinni zaszczepić się przeciwko poliomyelitis - wezwał Główny Inspektorat Sanitarny. W tym tygodniu poinformowano o dwóch przypadkach zachorowania dzieci na poliomyelitis na Ukrainie.

polio

Szczepienie przeciw polio w Wielkiej Brytanii / fot. Wellcome Trust CC BY 4.0/Wikimedia

"W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis - czytamy w komunikacie na stronie GIS.

Inspektorat przypomina, że podstawowe obowiązkowe szczepienia przeciw poliomyelitis powinny być podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat.

W Polsce przeciw poliomyelitis zaszczepionych jest 95 proc. dzieci, a u dzieci powyżej 2 r.ż. poziom zaszczepienia mieści się w przedziale od 99,3 do 99,9 proc. "Jednakże należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania, graniczy z czterema krajami, w tym również Polską" - zaznacza GIS. Zaszczepione powinny być również wszystkie osoby, które podróżują do regionów, w których potwierdzono występowanie wirusów polio.

W środę ONG Polio (stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą) poinformowało, że na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy wystąpiły dwa przypadki zachorowań dzieci na poliomyelitis. Zachorowały dzieci w wieku 4 lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z poliomyelitis liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku pojawił się w Syrii.

W Polsce w latach 1951-1957 rejestrowano od 1,7 tys. do 3 tys. zachorowań rocznie. W czasie epidemii w 1958 roku odnotowano ponad 6 tys. zachorowań. Pod koniec lat 50., po wprowadzeniu szczepień, znacznie spadła liczba zachorowań na - od 1963 roku rejestrowano ich kilkanaście rocznie, a od końca lat 70. występowały sporadycznie. Ostatnie zachorowanie na poliomyelitis w Polsce miało miejsce w 1984 r. i było wywołane dzikim typem wirusów.

07.09.2015
Zobacz także
  • Dwa przypadki polio na zachodzie Ukrainy
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta