×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Lekarz nowym prezesem PSL

Dr n. med. Władysław Kosiniak-Kamysz podczas sobotniego posiedzenia Rady Naczelnej PSL został wybrany na stanowisko prezesa partii. Zastąpił na tej funkcji Janusza Piechocińskiego, który podał się do dymisji biorąc odpowiedzialność za słaby wynik ludowców w wyborach parlamentarnych.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz, nowy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

W październikowych wyborach parlamentarnych na PSL zagłosowało 5,13% wyborców. Jest to najsłabszy rezultat PSL po 1989 roku. Wielu czołowych polityków PSL, w tym Piechociński, nie dostało się do Sejmu.

Po wyborach parlamentarnych Kosiniak-Kamysz był namawiany przez wielu polityków PSL do ubiegania się o funkcję prezesa partii, ale konsekwentnie odmawiał. Do startu w walce o fotel szefa partii był namawiany również podczas piątkowej narady władz PSL, gdzie zadeklarował, że do sobotniej Rady Naczelnej podejmie ostateczną decyzję. Według informacji PAP, Piechociński zapowiadał, że zrezygnuje z funkcji szefa PSL, jeśli zgodzi się o nią ubiegać właśnie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tak też się stało. Piechociński w przemówieniu otwierającym Radę powiedział, że wnioskuje o przyjęcie jego rezygnacji z funkcji prezesa PSL, co członkowie Rady nagrodzili brawami, i dodał, że jego kandydatem na następcę jest Kosiniak-Kamysz.

Rezygnacja szefa partii, zgodnie ze statutem musiała być przyjęta przez Radę. Za odwołaniem Piechocińskiego głosowało 95 członków Rady Naczelnej PSL, 3 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Głosami Rady został też odwołany podlegający szefowi partii Naczelny Komitet Wykonawczy.

Kontrkandydatem dla Kosiniaka-Kamysza w walce o fotel szefa PSL był lokalny polityk PSL Mirosław Augustyniak (startował ze względu na wymóg statutu Stronnictwa, który zakłada, że ubiegający się o funkcję prezesa PSL musi mieć kontrkandydata). Za kandydaturą Kosiniaka-Kamysza opowiedziało się 92 członków Rady, 7 było przeciw.

Zdaniem rozmówców PAP wybór Kosiniaka-Kamysza na prezesa stronnictwa oznacza, że będzie on też pełnił funkcję szefa klubu ludowców. Pytany o to na konferencji prasowej po Radzie nowy szef PSL powiedział, że w czasie, gdy partia jest w opozycji, jest to dobre rozwiązanie.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że konieczny jest powrót do ideałów ruchu ludowego. Zapowiedział budowę ruchu ludowego w "solidarności międzypokoleniowej", a także gromadzenie wokół partii organizacji pozarządowych i ruchów społecznych.

"To najwyższe wyróżnienie, które może spotkać członka PSL, zostać prezesem partii, liderem ruchu ludowego w Polsce, PSL to więcej niż tylko sama partia, to są ideały m.in. Wincentego Witosa" - powiedział Kosiniak-Kamysz w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Naczelnej PSL. Przyznał, że w ostatnich tygodniach odbierał setki telefonów od osób, które namawiały go, aby wziął odpowiedzialność za najstarszą partię w Polsce.

"Jest wielka otwartość na to co nowe, na zmiany, Polacy zdecydowali i dzisiaj Rada Naczelna wsłuchała się w głos Polaków i zdecydowała też o nowym liderze" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem, PSL jest obecnie partią niezwykle potrzebną w Polsce, "z programem, który daje normalność". "Ta normalność, to jest skuteczność w parlamencie, recenzowanie koalicji, rządu, ale merytoryczne, oparte o nasze wartości, do tych wartości, ideałów ruchu ludowego trzeba dzisiaj z całą stanowczością powrócić" - podkreślił prezes PSL.

"Młode pokolenie przebiło dzisiaj sufit, wypełniło wolę wyborców. Będę w solidarności międzypokoleniowej budował ruch ludowy w Polsce, z całą determinacją będę chciał gromadzić wokół PSL organizacje pozarządowe, ruchy społeczne" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, przed PSL jest "czas budowania programu, struktury, odnawiania więzów, które może zostały gdzieś nadszarpnięte, czas jednoczenia".

Zapowiedział też, że PSL "stanie na czele wielkiego ruchu społecznego, jeżeli będzie konieczność obrony Polski lokalnej, Polski małych ojczyzn".

Kosiniak-Kamysz podziękował członkom Rady Naczelnej PSL za wybór na stanowisko szefa ludowców. Wyraził nadzieję, że "wspólnie z drużyną" poprowadzi PSL do sukcesu w kolejnych wyborach.

Władysław Kosiniak-Kamysz jest synem Andrzeja Kosiniak-Kamysza, ministra zdrowia w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym rozpoczął pracę nad rozprawą doktorską. Został asystentem naukowym w Katedrze Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi CM UJ. Obecnie w trakcie specjalizacji.

Został działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 2008–2012 pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego tej partii. W wyborach samorządowych w 2010 kandydował do Rady Miasta Krakowa. Mandat radnego uzyskał w miejsce Jacka Majchrowskiego, wybranego na urząd prezydenta tego miasta (startował z listy jego komitetu wyborczego). 10 listopada 2011 r. został oficjalnym kandydatem PSL na urząd ministra pracy i polityki społecznej w koalicyjnym drugim rządzie Donalda Tuska. 18 listopada został zaprzysiężony na urząd ministra pracy i polityki społecznej. Dzień później zrzekł się mandatu radnego Krakowa. 1 grudnia 2012 r. został wiceprezesem PSL. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. był liderem listy PSL w okręgu nr 9 (podkarpackim) i nie uzyskał mandatu eurodeputowanego, zdobywając 12 667 głosów. 22 września 2014 r. ponownie objął stanowisko ministra pracy i polityki społecznej w ramach rządu Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w 2015 otworzył listę PSL do Sejmu w okręgu tarnowskim. Otrzymał 12 171 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji.

09.11.2015
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta