×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pierwsze w USA przeszczepienie macicy nieudane

Zaledwie po kilku tygodniach trzeba było usunąć macicę 26-letniej kobiecie, której – po raz pierwszy w USA – przeszczepiono ten narząd 25 lutego 2016 r. w Cleveland Clinic w Ohio – informuje AP.


Lekarze z Cleveland Clinic podczas operacji. Fot. Cleveland Clinic

Nie podano przyczyn tego niepowodzenia. Cleveland Clinic wydało oświadczenie, w którym tłumaczy, że przypadek jest szczegółowo badany. Zapowiedziano jednocześnie, że szpital nie zrezygnuje z dalszych prób przeszczepiania macicy. Zaplanowano w sumie 10 takich zabiegów. W pierwszej operacji wykorzystano narząd pozyskany od zmarłej dawczyni.

Prof. Alexander Maskin z University of Nebraska Medical Center, który w żaden sposób nie był związany z tym zabiegiem, twierdzi, że powodem mogło być odrzucenie organu przez układ odpornościowy biorcy, infekcja lub jego niedokrwienie na skutek zakrzepu powstałego w naczyniu doprowadzającym krew.

Specjalista zwraca uwagę, że dotychczas przeprowadzono jedynie 12 przeszczepów macicy na świecie. Pierwszy odbył się w 2000 r. w Arabii Saudyjskiej i również okazał się fiaskiem. Narząd trzeba było usunąć po trzech miesiącach z powodu zaburzeń jego ukrwienia. W 2011 r. w Turcji przeszczepiono macicę pozyskana ze zwłok, podjęto nawet próbą uzyskania ciąży, ale zakończyła się ona niepowodzeniem.

Najlepsze dotąd efekty uzyskano w Szwecji, gdzie na 9 przeszczepień macicy, tylko dwa narządy trzeba było usunąć. Wszystkie pacjentki otrzymały narząd od żywego dawcy (najczęściej od krewnej). Aż u pięciu kobiet po przeszczepieniu macicy doprowadzono do narodzin dziecka, ostatnie przyszło na świat w styczniu 2016 r.

15.03.2016
Zobacz także
  • Pierwsze przeszczepienie macicy w USA
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta