×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Sejm zajmie się rządowym projektem płac minimalnych

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Na 7 czerwca zaplanowano w Komisji Zdrowia pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy wprowadzającej płace minimalne w ochronie zdrowia. Sprawdziły się nasze informacje, że nie będzie połączonej debaty nad dwoma projektami – rządowym i obywatelskim.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Z naszych informacji wynika, że Ministerstwo Zdrowia chciałoby przyjęcia ustawy przez Sejm na jednym posiedzeniu, jednak może się to okazać trudne. Należy zakładać, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm na następnym posiedzeniu (20-22 czerwca). Senat zbiera się w czerwcu zarówno w tygodniu, w którym obraduje Sejm, jak i tydzień później – nie będzie więc problemu z uchwaleniem ustawy.

Nowe regulacje mają obowiązywać już od 1 lipca.

Na zajęcie się projektem obywatelskim, pod którym zebrano niemal ćwierć miliona podpisów, Sejm ma trzy miesiące od momentu złożenia w Sejmie (połowa maja). I z całą pewnością Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza się spieszyć, choć jest również niemal pewne, że projektu w pierwszym czytaniu nie odrzuci – pisaliśmy o tym kilka dni temu.

To oczywiście nie znaczy, że o projekcie obywatelskim będzie cicho – kluby opozycyjne z pewnością przypomną stronie rządowej o jego istnieniu, swoich przedstawicieli podczas obrad Komisji Zdrowia będą mieć też środowiska tworzące Porozumienie Zawodów Medycznych.

Tymczasem PZM po raz kolejny zwróciło się do premier Beaty Szydło w sprawie minimalnych wynagrodzeń dla pracowników medycznych. Pracownicy oczekują, że rządowy projekt będzie rozpatrywany z ich propozycją uregulowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. „Poinformowaliśmy Panią Premier, że projekt obywatelski jest obywatelską i pracowniczą kontrpropozycją do projektu rządowego, który – wbrew zapowiedziom rządu Prawa i Sprawiedliwości – jest tylko utrwaleniem dotychczasowej biedy pracowników medycznych” – wyjaśnia PZM.

Pracownicy medyczni oczekują, że rząd przestanie ich w końcu lekceważyć, a tym samym lekceważyć także problemy polskiego lecznictwa. „Polski pacjent i pracownik ochrony zdrowia czekają na swoją kolej w wolnej Polsce już prawie 30 lat” – piszą pracownicy medyczni w liście do premier Beaty Szydło.

PZM wyraziło też nadzieję, że w sprawie minimalnych wynagrodzeń „dojdzie do kompromisu, który zadowoli wszystkich”. Pracownicy ochrony zdrowia zapowiadają pikietę pod Sejmem 7 czerwca w godzinach 11.00-14.00, podczas pierwszego czytania projektu ustawy. – Bądźmy tam razem, pokazując, że nasz projekt jest najlepszy, a ten, który proponują politycy, NIE pomoże zmienić systemu. Czekamy na Ciebie w Warszawie – zachęcają organizatorzy na FB.

05.06.2017
Zobacz także
  • Co się dzieje z projektem ustawy o płacach minimalnych?
  • Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia
  • Płace minimalne z poślizgiem?
  • Płaca minimalna rozbije się o pieniądze? Radziwiłł mówi, że nie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta