×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Porozumienie już za tydzień?

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Zbliżamy się do konkretnych ustaleń – komentuje wczorajsze spotkanie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz.

Krzysztof Hałabuz. Fot. Włodzimierz Wasyluk

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL po raz kolejny spotkali się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Rozmowy zakończyły się przed godziną 20.

- Zbliżamy się do konkretnych ustaleń. Wspólnie z ministrem zdrowia zaplanowaliśmy kolejne spotkanie na następny czwartek. Mamy zatem czas, żeby zastanowić się nad szczegółami. Minister musi przedstawić je premierowi, a my musimy pomyśleć nad tym, czy jesteśmy w stanie zgodzić się na proponowany kompromis. Głównie chodzi tu o nakłady na ochronę zdrowia i o formę zapisów prawnych, które muszą być doprecyzowane z prawnikami. Długa droga przed nami, widać światełko w tunelu, ale nadal trzeba ostrożnie stąpać po ziemi – powiedział MP.PL Krzysztof Hałabuz. - Minister podtrzymał propozycję, która padła podczas wcześniejszego spotkania, dotyczącą szybszego wzrostu nakładów; szczegółów nie zdradzę z powodu umowy gentelmeńskiej.

- Jest to propozycja pakietowa, która zawiera tzw. zbiory rozwiązań, musimy jeszcze raz je przeanalizować z naszymi ekspertami – wyjaśnił Hałabuz.

Na nasze pytanie, czego miałyby dotyczyć wspomniane bonusy, przewodniczący PR OZZL odpowiedział:

- Bardzo szeroko rozbudowane są wszystkie punkty, które zostały zawarte w naszych postulatach. Między innymi chodzi o poprawę warunków wykonywania pracy przez medyków oraz o propozycje dojścia do tego, aby liczba lekarzy i ogólnie personelu medycznego zwiększała się w publicznym sektorze. Mamy umowę, że nie będziemy podawać szczegółów. To, kiedy je przedstawimy, zależy od naszych dalszych analiz i kolejnego spotkania.

Czy można zatem spodziewać się, że już za tydzień dojdzie do porozumienia z resortem zdrowia i zakończenia akcji wypowiadania klauzuli opt-out?

- Dopóki nie będzie zapewnione długotrwale bezpieczeństwo pacjentów oraz wypracowane formalne zapisy, nic nie podpiszemy – stwierdził K. Hałabuz i odniósł się do akcji wypowiadania opt-outów:

- To są indywidualne decyzje każdego lekarza, w jakiej formie chce pracować, w jakim zakresie czasu. Co do dalszych naszych planów, uzależniamy je od wyniku dalszych rozmów.

02.02.2018
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.