×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rezydenci: Jest podstawa do dalszych rozmów

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Ministerstwo zdrowia podczas wieczornych rozmów z Porozumieniem Rezydentów OZZL przedstawiło swoją propozycję szybszego osiągnięcia wyższych nakładów na ochronę zdrowia niż zakłada to ustawa gwarantująca wydatkowanie na ten cel 6 proc. PKB w 2025 roku. Szczegóły na razie pozostają tajemnicą.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z lekarzami. 19 stycznia 2018 r. Fot. Przemysław Wierzchowski / Agencja Gazeta

Rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych. Spotkanie zakończyło się po ponad 5 godzinach negocjacji. Przedstawiciele PR OZZL uważają, że warto było poświęcić ten czas ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu.

– Było to pierwsze spotkanie, które przebiegało na wysokim, merytorycznym poziomie – mówi MP.PL Marcin Sobotka z PR OZZL. – Mimo że wielu kwestii nie udało się ustalić, jest to wyraźny krok naprzód. Na pewno poczyniliśmy ustalenia, które pozwalają nam z optymizmem czekać na kolejne rozmowy.

Jak przyznaje związkowiec, dyskusję zdominował temat szybszego wzrostu nakładów na zdrowie. Tym razem minister zdrowia wyszedł ze swoją propozycją.

– Przede wszystkim rozmawialiśmy o szybszym osiągnięciu zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. To był punkt, od którego zależało, czy rozmowy będą kontynuowane. Ministerstwo zdrowia przedstawiło swoją propozycję w tym zakresie – relacjonuje Sobotka. – Nie mogę jednak mówić o szczegółach, bo mamy dżentelmeńską umowę, że na razie nie będziemy podawali ich do publicznej wiadomości. Natomiast są to rozwiązania, które stanowią dla nas podstawę do dalszych negocjacji i nie zamykają drogi do rozmów. Diabeł tkwi w szczegółach. Musimy zastanowić się nad przedstawioną propozycją i na kolejnym spotkaniu roboczym będziemy tę sprawę dalej omawiać.

Termin kolejnego spotkania zostanie ustalony w najbliższy poniedziałek. Tymczasem, zanim dojdzie do porozumienia między PR OZZL a resortem zdrowia, akcja wypowiadania klauzuli opt-out będzie kontynuowana.

20.01.2018

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.