×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

E-recepta na finiszu, teraz czas na IKP

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Ustawa o e-receptach czeka na podpis prezydenta, a Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o Indywidualnym Koncie Pacjenta. Jeszcze w tym roku ma ruszyć pilotaż i zostaną dołączone pierwsze funkcjonalności – obiecuje resort.

Fot. pixabay.com

- Ustawa o e-receptach, przyjęta przez Sejm i Senat niemal jednomyślnie, czeka na podpis prezydenta. Nie zatrzymujemy się jednak – mówił w poniedziałek dziennikarzom wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odpowiedzialny w resorcie za informatyzację. I poinformował o przekazaniu do konsultacji kolejnego ważnego projektu z zakresu e-zdrowia.

Indywidualne Konto Pacjenta, jako obietnica, pojawia się w debacie o systemie ochrony zdrowia od wielu lat. W zasadzie – od momentu powstania kas chorych. Zostało jednak w pełni wdrożone tylko w jednej kasie chorych – na Śląsku, gdy kierował nią Andrzej Sośnierz. Teraz ministerstwo wraca do koncepcji, uwzględniając jednak wszystko, co wydarzyło się w ciągu kilkunastu lat. Na przykład – powstanie Zintegrowanego Informatora Pacjenta, prowadzonego przez NFZ, z którego korzysta ponad 1,5 miliona osób. Gdy wejdą w życie przepisy o IKP, obie usługi zostaną zintegrowane.

Jakie będą korzyści z posiadania IKP?

 • dostęp do informacji o udzielonych i planowanych świadczeniach opieki zdrowotnej
 • dostęp do informacji o posiadanym na dany dzień prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz podstawie tego prawa;
 • możliwość złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na udostępnienie jednostkowych danych medycznych z systemu teleinformatycznego usługodawcy i o wycofaniu zgody;
 • możliwość złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia lub oświadczeń o wycofaniu zgody;
 • złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowie takiej zgody.

Nie wszystkie funkcjonalności pojawią się na IKP od razu. Resort zdrowia chce zacząć od integracji projektu z projektem e-recepty, a także szybko doprowadzić do tego, by pacjenci mieli możliwość zapoznania się na swoim koncie z wykazem świadczeń, które zostały im udzielone. Jeśli pacjent stwierdzi, że na liście są świadczenia, z których nie korzystał, będzie mógł poinformować o tym płatnika za pośrednictwem IKP. Wiceminister Cieszyński podkreślał, że już w tej chwili, mimo ograniczonego zasięgu ZIP, dzięki takiej obywatelskiej czujności udaje się NFZ odzyskać spore kwoty za niewykonane, a rozliczone świadczenia medyczne.

Co więcej, pacjent dowie się dzięki swojemu IKP nie tylko jakie świadczenia zostały zapisane na jego koncie (i domyślnie – wykonane), ale również ile kosztowały. Ministerstwo Zdrowia liczy, że pomoże to edukować społeczeństwo i pokazywać, ile kosztują świadczenia zdrowotne, które są „bezpłatne”. - Wierzę, że większa transparentność jest niezbędna by prowadzić debatę o systemie ochrony zdrowia na uczciwych warunkach – mówił Janusz Cieszyński.

E-recepta: pilotaż trwa

W Siedlcach i Skierniewicach od połowy lutego trwa pilotaż e-recepty. Do pilotażu przystąpiły już 34 (na 35) apteki z Siedlec i pięć z powiatu siedleckiego. W Skierniewicach do pilotażu przystąpiło dotychczas 8 z 23 aptek. Z kolejnymi sześcioma aptekami, które wyraziły chęć przystąpienia do niego umowy mają być podpisane w najbliższych dniach. Pierwsza grupa 200 pacjentów, dla której będą wystawiane e-recepty zostanie włączona do pilotażu na początku maja.

Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie. Wiceminister Janusz Cieszyński poinformował również, że resort zdrowia wziął pod uwagę wnioski, zgłaszane m.in. przez posłów Komisji Zdrowia podczas błyskawicznych prac nad projektem ustawy i pracuje nad takimi przepisami, które pozwolą również pielęgniarkom wystawiać e-recepty.

20.03.2018

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.