Polacy żyją w internecie. Jedna trzecia sądzi, że e-zdrowie to priorytet

Kurier MP

Ponad 80 proc. Polaków korzysta z internetu, a blisko 90 proc. z nich sądzi, że dzięki dostępowi do sieci ich życie jest łatwiejsze – wynika z badań przedstawionych w środę w Ministerstwie Cyfryzacji.

Fot. pixabay.com

W konferencji prasowej, obok przedstawicieli resortu cyfryzacji, wziął udział również wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odpowiedzialny za e-zdrowie.

Jakie są wyniki badania „Internet w życiu Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji? Korzysta z niego aż 84 proc. Polaków. – Polacy nie korzystają z internetu wtedy, gdy śpią – żartował szef resortu cyfryzacji.

Blisko 90 proc. ankietowanych twierdzi, że internet przede wszystkim ułatwia im życie: chodzi o dostępną i tanią komunikację z innymi ludźmi, możliwość korzystania z usług bankowych, dostępu do najnowszych wiadomości oraz edukacji. Blisko 70 proc. polskich internautów – jeśli to możliwe – wszystkie sprawy załatwia online.

Co ciekawe – to osoby mieszkające na wsi i w miastach od 20 do 500 tysięcy mieszkańców najczęściej nie wyobrażają sobie dnia bez internetu.

O tym, że Polacy coraz chętniej korzystają z Internetu, świadczą też liczby. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku ponad 1 250 000 Polaków założyło Profil Zaufany. W tym samym czasie Polacy zgłosili przez internet narodziny niemal 20 tysięcy dzieci, wysłali ponad 220 tysięcy pism do urzędów, złożyli niemal 75 tysięcy wniosków o dowód osobisty, a ponad 27 tysięcy razy skorzystali z usługi meldunkowej. Wszystko to bez wizyty w urzędzie.

Badani mają poczucie, że w tej chwili wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet (m.in. podatki, wnioski o dowód). Polacy chcą jednak jeszcze więcej i jeszcze częściej korzystać z tego, co daje im internet, w tym e-administracja. Najwięcej, bo aż 34 proc. badanych uważa, że w większym stopniu powinniśmy wykorzystywać Internet w obszarze zdrowia i e-medycyny.

Wiceminister Cieszyński podkreślał, że e-zdrowie staje się już rzeczywistością. Podkreślał, że od 1 lipca – przy okazji składania wniosków o 500+ na pierwsze dziecko, tysiące osób skorzystało z możliwości założenia Internetowego Konta Pacjenta, bo taką zachętę i informację otrzymało w procesie składania wniosku. To, zdaniem wiceministra, pokazuje też potencjał cyfryzacji w przełamywaniu barier państwa resortowego. – Najbardziej oczekiwane przez lekarzy i pacjentów rozwiązania już są realizowane: to e-recepta, e-skierowanie i elektroniczna dokumentacja medyczna – przypominał. – Do dziś wystawiono 2,3 mln e-recept. To pokazuje, że synergia między ochroną zdrowia i cyfryzacją to przyszłość.

04.07.2019
Zobacz także
  • Zapisy do lekarza – przez internet
  • Z Internetowego Konta Pacjenta skorzystało 2,5 mln Polaków
  • PZU Zdrowie uruchamia Wirtualną Przychodnię
  • Z powodu niedoboru lekarzy rozwój e-medycyny jest koniecznością
  • E-recepty można przechowywać w aplikacji mObywatel
  • Od dziś obowiązkowe e-recepty
  • "E-skierowania skrócą kolejki do lekarzy"
  • Co wynika z debaty o zdrowiu?
  • WHO: mniejsze różnice w poziomie zdrowia to większy PKB
  • "Nie odbudujemy służby zdrowia w czasie jednej kadencji"
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.