×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"E-skierowania skrócą kolejki do lekarzy"

Polskie Radio 24

Usługą, która w istotny sposób przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, będzie e-skierowanie. Myślę, że do końca tego roku stanie się ono powszechnym rozwiązaniem – powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, na antenie Polskiego Radia 24.

E-skierowanie
Fot. pixabay.com

E-skierowanie, obok e-recepty, stanowi jedną z kluczowych e-usług wdrażanych w ramach procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania. Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania mają być wystawiane w postaci elektronicznej.

– Myślę, że zgodnie z terminem, do końca tego roku e-skierowania staną się powszechnym sposobem wystawiania tego dokumentu – wskazał wiceminister zdrowia.

Janusz Cieszyński zwrócił uwagę na wymierne korzyści pilotażu, w którym biorą udział lekarze. Przyznał, że przekazali oni cenne uwagi, pomocne przy usprawnieniu rozwiązania.

W 2021 roku e-skierowania mają stać się powszechne. Taki status mają już e-recepty, które od 8 stycznia zastąpią wersje papierowe. – Można powiedzieć, że są już rzeczywistością. Każdego dnia wystawia się ich ponad 1 mln – podkreślił wiceminister. – Systematycznie dołączają kolejni lekarze, którzy decydują się na tę formę wypisywania leków. Dzięki bardzo dobrej współpracy ze środowiskami farmaceutów i lekarzy mamy dobre wyniki. Inne kraje, również przeznaczające duże środki na ochronę zdrowia, osiągały je po 5 latach, my natomiast doszliśmy do tego pułapu w ciągu 12 miesięcy.

07.01.2020

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.