×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 IX 2025 r.

Paulina Kurek, Iwona Żurek, Aleksandra Kiełczykowska, Iga Leszczyńska, Anita Karwowska

Od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna – poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka. Zastąpi on wychowanie do życia w rodzinie.

  • Przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i I-III szkół ponadpodstawowych
  • Nad stworzeniem programu pracować ma zespół międzyresortowy, który wypracuje podstawowe założenia do końca czerwca
  • Program zostanie poddany konsultacjom społecznym. Rozpoczną się one najprawdopodobniej we wrześniu lub w październiku

– Do najważniejszych obszarów odpowiedzialności państwa należy dbanie o zdrowie i edukacja zdrowotna – podkreśliła Nowacka podczas wspólnej konferencji prasowej z minister zdrowia Izabelą Leszczyną oraz ministrem sportu i turystki Sławomirem Nitrasem.

Szefowa MEN przekazała, że powołała zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe nowego przedmiotu. – Chcielibyśmy, aby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie. Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome tego, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom, chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych – dodała.

Podczas lekcji poruszone będą takie tematy, jak m.in.: zdrowie psychiczne, zdrowie fizyczne i odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień. Wprowadzone zostaną również elementy edukacji seksualnej.

Minister edukacji zaznaczyła, że przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-III szkół ponadpodstawowych. Za stworzenie programu będzie odpowiadać zespół międzyresortowy, który ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca. – Zmiana obejmie również kształcenie nauczycielek i nauczycieli (...). Zadbamy o studia podyplomowe, o kursy – dodała.

Nowacka przekazała, że konsultacje publiczne ws. nowego przedmiotu odbędą się we wrześniu lub październiku br., ale zależy to od tempa prac.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że szkoła musi uczyć dzieci, jak zadbać o własne zdrowie. – Profilaktyka to priorytet (...). Pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu – dodała. Szefowa MZ stwierdziła, że „nie ma lepszego czasu na wyrabianie nawyków zdrowego stylu życia niż właśnie szkoła”.

Leszczyna dodała, że edukacja zdrowotna zaprocentuje w dorosłym życiu uczniów, a to oznaczać będzie również, że NFZ będzie mógł więcej środków przeznaczyć na profilaktykę, a nie na leczenie – ponieważ społeczeństwo będzie zdrowsze.

Minister sportu Sławomir Nitras przypomniał, że realizowane są obecnie programy aktywizujące i edukujące dzieci i młodzież, m.in. „Sportowe talenty” i „Aktywna szkoła”, a edukacja zdrowotna to kolejny element współpracy resortów. – Będzie to kolejny element naszej (...) ofensywy w walce z otyłością i brakiem kompetencji ruchowych – podkreślił minister sportu.

Zaznaczył, że rolą szkoły jest to, by dzieci nabywały umiejętności ruchowe, które decydują o sprawności, także w dalszym życiu. – Nasze działania nie sprowadzają się do tego, by kazać i zmuszać, ale by zachęcać. (…) Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że uczą się czegoś, co jest im niezbędne – dodał.

Minister edukacji, zapytana o to, kto będzie nauczał nowego przedmiotu, odpowiedziała, że „będzie wymagane odpowiednie przygotowanie”. Dodała, że jest spory zasób nauczycielek i nauczycieli, którzy uczą lub uczyli WDŻ, a dodatkowe szkolenia i studia podyplomowe są po to, by nauczycieli nie zabrakło.

Dopytywana, czy nauczyciele WDŻ będą musieli odbyć dodatkowe kursy, odparła, że „na pewno, żeby uzupełnić wiedzę w pozostałych obszarach”. Zwróciła uwagę, że WDŻ jest – tematycznie i godzinowo – znacznie węższy. – Zakładamy wstępnie, choćby ze względu na ilość materiału, że będzie to musiało być więcej godzin, ale dziś nie ma decyzji, w jakim wymiarze – dodała.

Nowacką zapytano też, czy – w przeciwieństwie do WDŻ – edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym i czy w takiej sytuacji z siatki godzin zostanie zdjęty jakiś inny przedmiot. Minister odpowiedziała, że „nie jest to jeszcze przesądzone, bo dużo zależy od ilości materiału”. – Wydaje nam się na początek, że będzie to musiało być trochę więcej godzin, natomiast nie jest przesądzona dzisiaj obowiązkowość nowego przedmiotu – dodała.

Jednak jej zdaniem, nie znajdzie się rodzic, który nie chce, by jego dziecko dowiedziało się, jak zadbać o zdrowie oraz jak przeciwdziałać uzależnieniom.

15.04.2024
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta