×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

IgE

dr med. Filip Mejza

Skrót IgE pochodzi od nazwy immunoglobulina klasy E. Jest ona jednym z 5 rodzajów immunoglobulin, czyli przeciwciał (pozostałe klasy to: G, A, D i M).

W warunkach prawidłowych IgE bierze udział w obronie przed zakażeniem pasożytami. Niestety, bardziej znana jest ze swojej roli w mechanizmach uczulenia, czyli alergii.

We krwi (a dokładniej w surowicy) oznacza się całkowite stężenie IgE lub stężenie IgE swoistych dla różnych alergenów.

Całkowite stężenie IgE

Oznaczanie całkowitego stężenia IgE wykorzystuje się niekiedy u chorych na astmę, by ocenić, czy choroba ma podłoże alergiczne. Nie jest to jednak badanie decydujące: prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza atopowego podłoża astmy. Zatem oznaczanie całkowitego stężenia zleca się tylko u nielicznych chorych.

Wynik badania zwykle nie wpływa na leczenie farmakologiczne. Jedynie w przypadku chorych na astmę ciężką przed rozpoczęciem leczenia przeciwciałami przeciwko IgE (omalizumab) wykorzystuje się oznaczanie całkowitego stężenia IgE. Jest to bardzo kosztowne (jak na razie) leczenie, które stosuje się jedynie u  niektórych chorych na bardzo ciężką astmę.

Całkowite stężenie IgE (oprócz przypadku chorób atopowych) zwiększa się znacznie w zakażeniach pasożytniczych, u chorych na alergiczną aspergilozę oskrzelowo-płucną (chorobę niekiedy towarzyszącą astmie, spowodowaną zakażeniem grzybem z rodzaju Aspergillus i związaną z obecnością nacieków w płucach) oraz w niektórych chorobach nerek i chorobach nowotworowych.

IgE swoiste

IgE swoiste oznacza się w celu stwierdzenia uczulenia na konkretne alergeny.

Oznaczenie IgE swoistych spełnia podobną rolę jak testy skórne, ale jest bezpieczniejsze, gdyż nie wiąże się z ryzykiem uogólnionej reakcji na podanie alergenu (jak podczas testów skórnych). Ponadto istnieje możliwość wykonania badania u osoby przyjmującej leki przeciwhistaminowe (podczas ich stosowania nie wykonuje się testów skórnych).

Niestety badanie ma też swoje wady: jest droższe i mniej czułe (u niektórych chorych uczulonych na dany alergen wynik jest testu może być ujemny) od testów skórnych. Badanie można wykonać dla konkretnego alergenu albo dla zestawu różnych alergenów. Dodatni wynik dla danego zestawu (np. alergenów pyłków roślin) wskazuje na to, że pacjent jest uczulony na jeden z nich, który można zidentyfikować w kolejnych oznaczeniach.

11.04.2012
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
 • Pokrzywka
 • Astma oskrzelowa u dzieci
 • Badania radiologiczne
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Próba prowokacyjna donosowa
 • Dieta dla osób dorosłych z alergią na białka jaja
 • Spirometria u chorych na astmę
 • Nadwrażliwość na pokarmy
 • Astma u dzieci - mechanizmy i przyczyny
 • Próba wysiłkowa
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta