Opis badania
Lampa szczelinowa jest podstawowym narzędziem pracy okulisty pozwalającym ocenić budowę struktur oka oraz postawić diagnozę. Składa się ona ze źródła silnego światła, które może być kierowane na poszczególne struktury gałki ocznej w postaci rozproszonej lub przez wąską szczelinę, oraz biomikroskopu zapewniającego badającej osobie nie tylko odpowiednie powiększenie obrazu (6–40x), ale też widzenie stereoskopowe (przestrzenne). W urządzenie wbudowane są również odpowiednie filtry. Filtr redukujący natężenie światła ułatwia badanie osób wrażliwych na ten bodziec. Z kolei filtry barwne stwarzają dodatkowe możliwości badania. Filtr kobaltowoniebieski wykorzystuje się przy badaniach z użyciem fluoresceiny do wzbudzenia jej świecenia (fluorescencji), natomiast filtr bezczerwienny (zielony) pozwala łatwiej uwidocznić niektóre struktury oka (np. włókna nerwowe, ciało szkliste, naczynia krwionośne siatkówki). Światło lampy szczelinowej ogniskuje się kolejno na powiekach, spojówce, twardówce, rogówce, przedniej komorze wypełnionej cieczą wodnistą, tęczówce, soczewce i przedniej części ciała szklistego. Używając w lampie szczelinowej dodatkowych soczewek, można zobaczyć struktury kąta przesączania (jest to tzw. gonioskopia) oraz dno oka. Zaopatrzenie lamy szczelinowej w aparat fotograficzny umożliwia dokumentację fotograficzną zmian chorobowych. Do lampy szczelinowej można także przytwierdzić tonometr aplanacyjny służący do pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Jak się przygotować do badania?
W trakcie badania okulistycznego najczęściej poszerza się źrenicę, co powoduje, w zależności od zastosowanego leku, ustępujące po kilku godzinach lub kilku dniach nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło, dlatego na badania warto przynieść z sobą okulary przeciwsłoneczne. W czasie badania należy spokojnie patrzeć daleko przed siebie lub drugim, niebadanym okiem, patrzeć na wprost (np. na ucho badającego). Przez cały czas badania głowę i brodę należy opierać na podpórce lampy szczelinowej. Nie wolno zmieniać pozycji głowy, gdyż nawet jej niewielki ruch sprawia, że obraz w mikroskopie staje się nieostry.

Wskazania do badania w lampie szczelinowej
Badanie w lampie szczelinowej jest częścią rutynowego badania okulistycznego.
Możliwe sytuacje/powikłania po badaniu w lampie szczelinowej
Silne światło lampy szczelinowej powoduje przejściowe zaburzenia widzenia (tzw. olśnienie) i nieostre widzenie, które ustępuje po kilku minutach.
Jakie stany występujące po badaniu powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?
Badanie jest całkowicie bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane, ponieważ oko oświetlane jest normalnym światłem widzialnym, które nie jest dla niego szkodliwe.