Co to jest czas przerwania filmu łzowego?
Jest to czas upływający od mrugnięcia pozwalającego na rozprowadzenie łez po powierzchni oka i odtworzenie ciągłości filmu łzowego do chwili jego przerwania. Badanie czasu przerwania filmu łzowego pozwala ocenić grubość i jakość warstwy lipidowej filmu łzowego, odpowiedzialnej za utrzymywanie jego napięcia powierzchniowego i stabilności. Najczęściej wykonuje się test klasyczny z użyciem niewielkiej ilości fluoresceiny, którą podaje się do oka w postaci kropli lub na delikatnym pasku bibuły. Rzadziej wykonywane jest niewymagające podawania fluoresceiny badanie z użyciem specjalnej, stosunkowo mało rozpowszechnionej aparatury (np. urządzenia Tearscope Plus). W jednym i drugim przypadku nie ma potrzeby znieczulania oka.
Opis badania czasu przerwania filmu łzowego
Badanie czasu przerwania filmu łzowego (ang. break-up time – BUT) polega na podaniu niewielkiej ilości fluoresceiny do worka spojówkowego, czego badany nie wyczuwa. Następnie pacjent siada przy lampie szczelinowej. Po kilkakrotnym mrugnięciu otwiera oczy (nie należy otwierać ich zbyt szeroko), patrzy na wprost i powstrzymuje się przez chwilę od mrugania. Lekarz mierzy czas upływający między otwarciem oczu a chwilą przerwania filmu łzowego. W kobaltowoniebieskim świetle lampy moment ten widoczny jest w postaci czarnych linii lub plam na zielonożółtym tle świecącej fluoresceiny. Pomiaru dokonuje się zazwyczaj trzykrotnie i oblicza średnią.
Wyniki i interpretacja klasycznego badania czasu przerwania filmu łzowego:
- czas dłuższy niż 10 s oznacza prawidłowy wynik,
- czas przerwania filmu łzowego <10 s oznacza jego skrócenie i zwiększenie prawdopodobieństwa występowania zaburzeń warstwy lipidowej,
- czas krótszy niż 5 s oznacza zespół zaburzeń nawilżania powierzchni oka z niestabilnością filmu łzowego spowodowany zaburzeniami warstwy lipidowej.

Ryc. Badanie czasu przerwanie filmu łzowego
Jak się przygotować do badania?
Na badanie czasu przerwania filmu łzowego należy zgłosić się bez makijażu. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je zdjąć przed badaniem. Poza tym nie wymaga ono specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Wskazania do wykonanie badania
- zespół suchego oka
- zaburzenia nawilżania powierzchni oka
Możliwe powikłania po badaniu czasu przerwania filmu łzowego
Po zakończeniu testu możliwe jest zaczerwienienie oczu i przemijające uczucie ciała obcego w oku.
Jakie stany występujące po badaniu powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?
Utrzymujące się długotrwale zaczerwienienie oczu połączone z pojawieniem się ropnej wydzieliny z oczu.