×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dlaczego wynik testów ciążowych jest pozytywny, mimo że nie jestem w ciąży?

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam serdecznie, chciałam się dowiedzieć, czy możliwe jest, bym była w ciąży, jeśli zrobiłam dwa testy ciążowe BOBO-TEST i wyszły pozytywnie, a następnie dostałam jednak miesiączkę – co z tym zrobić? Czy mogę się spodziewać, że wynik testu wyszedł pozytywnie, mimo że nie jestem w ciąży, lecz mam program wykrywania raka szyjki macicy i on wpłynął na pozytywny wynik? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Mechanizm działania wszystkich testów ciążowych opiera się na badaniu stężenia hormonu gonadotropiny kosmówkowej, który jest jednym z najwcześniej wykrywanych hormonów podczas ciąży. Hormon ten można wykryć we krwi już na początku 2. tygodnia po zapłodnieniu. Należy nadmienić, że do zwiększenia stężenia tego hormonu może dojść również w rzadkich przypadkach nowotworów.

Najczęściej brak miesiączki jest pierwszym powodem, który skłania kobietę do wykonania testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że brak miesiączki może być także wynikiem zaburzeń owulacji, przewlekłych chorób, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych bądź zahamowania czynności jajników.

Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do zahamowania krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie I trymestru. Natomiast jeśli po kilkunastu dniach braku krwawienia miesiączkowego ponownie pojawia się krwawienia, zawsze należy wykluczyć stan zagrażający poronieniu bądź ciążę pozamaciczną.

W Pani przypadku wskazana jest jak najszybsza konsultacja w gabinecie ginekologicznym. Lekarz na pewno wykona badanie ultrasonograficzne, które odpowie na pytanie, czy jest Pani w ciąży, czy nie.

24.06.2013
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.