×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pęcherzyca zwykła - jak się opiekować chorym?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój wujek choruje na pęcherzycę zwykłą. Zmiany na skórze zaczęły się 2 miesiące temu. Wujek ma 85 lat i nie może być leczony szpitalnie, ponieważ nie jest samodzielny. Do szpitala rejonowego go nie przyjęto, podano mu jakieś doraźne leki i polecono zarejestrować się do Kliniki Dermatologii w Krakowie. Dzwoniłam tam, ale mają tak dużo pacjentów, że terminy są bardzo odległe, aby się tam dostać. Nie wiem, co dalej robić. Wujek nie bierze żadnych lekarstw, a chcę mu natychmiast pomóc. Jak w domu zajmować się takim chorym?

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
specjalista dermatolog wenerolog
Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna w Bydgoszczy
Clinica Dermatoestetica w Bydgoszczy

Pęcherzyca zwykła należy do chorób pęcherzowych, rzadko występujących dermatoz o podłożu autoimmunologicznym. W wyniku reakcji autoprzeciwciał skierowanych przeciwko własnym, powszechnie występującym antygenom dochodzi do uszkodzenia określonych struktur naskórka i/lub skóry właściwej. W przypadku pęcherzycy zwykłej autoprzeciwciała skierowane są przeciwko desmogleinie 3 i czasem dodatkowo desmogleinie 1 (białkom wchodzącym w skład płytki desmosomalnej).

W obrazie klinicznym dominują pęcherze różnej wielkości zlokalizowane na skórze gładkiej, jak również na błonie śluzowej jamy ustnej, narządach płciowych, w niektórych przypadkach również na spojówkach. Dokuczliwe bywają zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, powodując bardzo często ból i pieczenie, szczególnie w trakcie przyjmowanych posiłków.

W przypadku diagnostyki tej jednostki dermatologicznej należy wykonać: badanie histopatologiczne ze zmiany skórnej, badanie immunologiczne na obecność przeciwciał (badanie z krwi) oraz badanie immunopatologiczne (ze skóry).

Leczenie pęcherzycy nie należy do łatwego leczenia. W większości przypadków, po potwierdzeniu rozpoznania za pomocą badań dodatkowych (wymienionych jak wyżej), włącza się leczenie ogólne w warunkach szpitalnych. Pacjenci chorujący na pęcherzycę to najczęściej osoby w wieku podeszłym, które są obciążone innymi chorobami internistycznymi.

W leczeniu chorób pęcherzowych najczęściej stosuje się silnie działające leki immunosupresyjne (kortykosteroidy, leki cytostatyczne, cyklosporynę A) oraz dapson. Leczenie wyżej wymienione wymaga często badań dodatkowych, dzięki którym jesteśmy w stanie uniknąć działań niepożądanych tych leków. Należy również zaznaczyć, że leczenie chorób pęcherzowych jest leczeniem długotrwałym. Pełna remisja związana jest nie tylko z ustąpieniem zmian skórnych, ale również z ujemnymi badaniami immunologicznymi.

Niestety w warunkach domowych nie jest Pani/Pan w stanie zapewnić odpowiedniej opieki, dlatego proponuję zgłosić się do dermatologa.

Piśmiennictwo:

Szepietowski J., Reich A. : Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
01.12.2014
Zobacz także
  • Pęcherzyca
Inne pytania
  • Kiła - zaraźliwość, postępowanie i leczenie
  • Częściowe oddzielanie się płytki paznokciowej (onycholiza)
  • Czy zmiany łuszczycowe mogą występować na twarzy?
  • Białe krosty na ustach
  • Punkty rubinowe
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta