×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Usuwanie znamion

Pytanie nadesłane do redakcji

Usuwanie znamion. Witam! Chciałbym usunąć znamię o regularnych kształtach, koloru brązowego wielkości ok 3-3,5 mm. Pojawiło się w dzieciństwie, na nosie. Było sprawdzane przez dermatologa. Brak przeciwwskazań do usunięcia. Wielkość zmieniła się nieznacznie, prawdopodobnie wraz ze wzrostem organizmu. Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania: Chciałbym usunąć je za pomocą lasera. Czy mogą się pojawić powikłania? Wyczytałem, że po leczeniu laserowym paru osobom pojawiły się strupki. Czy jest możliwość ponownego pojawienia się znamienia? I czy jest szansa, aby tego uniknąć? Czy zawsze pojawia się blizna? Czy jest ona dużo większa od samego znamienia? Czy gojenie się blizny po zabiegu trwa długo i czy pora roku ma duży wpływ na przebieg gojenia?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedziała

lek. med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Witam! Odpowiedni dobór metody usunięcia zmiany (usunięcie laserowe, wycięcie chirurgiczne) powinno być poprzedzone badaniem dermatoskopowym wykonanym przez lekarza, najczęściej dermatologa.

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem, zazwyczaj 10-krotnym i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne. Aparat zazwyczaj przykłada się do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym (czyli takim, który zmniejsza rozpraszanie i odbijanie światła).

Z tego co Pan pisze (znamię koloru brązowego) można wnioskować, że jest to znamię barwnikowe i w takim przypadku zawsze należy usunąć je poprzez wycięcie chirurgiczne i ocenić histopatologicznie usuniętą zmianę.

Co do możliwości pojawienia się ponownie znamienia w miejscu usunięcia, to może wystąpić taka sytuacja w przypadku niecałkowitego usunięcia znamienia. Co do blizny - to wszystko zależy od wielkości znamienia i najczęściej jest ona większa od zmiany, wynika to z faktu, iż zmianę należy usunąć z marginesem zdrowych tkanek. Gojenie się rany jest sprawą indywidualną. Co do pory roku - jeżeli nie ma pilności w wykonaniu zabiegu, to najlepiej wykonywać takie zabiegi z wyłączeniem lata.

Proponuję Panu zgłosić się do dermatologa, który oceni dermatoskopowo znamię i dobierze odpowiednią metodę usunięcia zmiany.

27.09.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta