×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jakie są dostępne leki przeciwwirusowe i kiedy warto je zastosować?

U większości chorych na grypę wystarcza leczenie samych objawów: odpoczynek w łóżku, dużo snu, spożywanie dużej ilości płynów i – w razie potrzeby – przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a w przypadku kaszlu łyżka miodu przed snem, ewentualnie leki przeciwkaszlowe.

Dostępne są dwa leki przeciwwirusowe na wirusy grypy. Nie działają one na inne wirusy i bakterie. Jeden z nich to oseltamiwir (Tamiflu), a drugi zanamiwir (Relenza). Na razie prawie wszystkie wirusy grypy pandemicznej A/H1N1v są wrażliwe na oseltamiwir, ale większość wirusów grypy sezonowej jest na niego oporna (miały czas by nauczyć się, jak go unieszkodliwić). Wszystkie wirusy grypy sezonowej i pandemicznej są natomiast wrażliwe na zanamiwir.

Oba leki są w Polsce wydawane tylko na receptę lub dostępne w szpitalach do leczenia ciężko chorych z powikłaniami grypy.

Efekt leczenia jest najlepszy, jeśli lek został podany jak najszybciej po zachorowaniu.

Koszt jednego opakowania Tamiflu wynosi 130–150 zł. Jest w nim 10 kapsułek na 5 dni wymaganej kuracji (może być to także zawiesina, ale w razie jej braku w aptekach zawartość kapsułki można wysypać i podać w płynie, wg ulotki producenta). Zanamiwir na razie nie był dostępny w aptekach, poza tym można go stosować dopiero u chorych starszych niż 5 lat, bo jest w postaci inhalatorka do podawania leku wziewnie, czego trzeba się nauczyć u lekarza.

W aptekach są jeszcze 2 inne leki przeciwwirusowe na grypę: amantadyna (Viregyt K) i rymantadyna (Rimantin). Czasem polecają je farmaceuci, ale w tym sezonie grypowym nie należy ich stosować poza wyjątkowymi, uzasadnionymi przypadkami, bo wirus pandemiczny jest na nie oporny!

Kiedy warto zastosować leki przeciwwirusowe?

Efekt leczenia jest najlepszy, jeśli lek został podany jak najszybciej po zachorowaniu. Leczenie zaleca się przede wszystkim:

  • cięższych przypadkach i w razie wystąpienia powikłań (w tym wskazań do przyjęcia do szpitala)
  • osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby (ciężarne, dzieci do ukończenia 2. roku życia, dzieci i dorośli przewlekle chorzy, zwłaszcza na choroby płuc, serca, wątroby, nerek, cukrzycę lub bardzo otyli, osoby po 65. roku życia) – niezwłocznie po zachorowaniu na grypę bez względu na nasilenie objawów
  • pozostałych osób, które nie są w grupie ryzyka, gdy objawy grypy się nasilają lub nie ustępują po 3 dniach (np. wysoka gorączka).

W przypadku grup ryzyka i w razie wystąpienia powikłań oraz konieczności przyjęcia do szpitala leczenie należy rozpocząć niezwłocznie, bez oczekiwania na laboratoryjne potwierdzenie zakażenia wirusem grypy.


Na pytanie odpowiedział
Dr med. Jacek Mrukowicz
Medycyna Praktyczna


Powrót listy pytań »

Autorzy odpowiedzi oraz Medycyna Praktyczna nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody pośrednio lub bezpośrednio związane z informacjami zawartymi w niniejszej odpowiedzi. W każdym przypadku ostateczną decyzję dotyczącą postępowania oraz leczenia należy podejmować indywidualnie po ocenie pacjenta przez lekarza.

11.09.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta