Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Efferalgan (paracetamol) - czopki

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji
Efferalgan czopki; 150 mg; 10 czopków UPSA SAS 7.68
Efferalgan czopki; 300 mg; 10 czopków UPSA SAS 7.04
Efferalgan czopki; 80 mg; 10 czopków UPSA SAS 7.68

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 września 2019 r.

Preparat zawiera substancję: paracetamol

Lek dostępny bez recepty

Co to jest Efferalgan?

Preparat zawiera paracetamol, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Co zawiera i jak działa Efferalgan?

Substancją czynną preparatu jest paracetamol. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia.

Po podaniu doodbytniczym paracetamol dobrze się wchłania, jednakże wchłanianie jest wolniejsze niż po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 2.–3. godzin po podaniu. Paracetamol szybko przenika do wszystkich tkanek. Przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią. Metabolizowany w wątrobie. Wydalany głównie z moczem.

 

Kiedy stosować Efferalgan?

Preparat jest wskazany:

• w leczeniu objawowym stanów grypopodobnych i przeziębienia

• w bólach różnego pochodzenia

• przeciwgorączkowo.

 

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na propacetamol (prekursor paracetamolu) lub na którykolwiek składnik preparatu.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:

• z ciężką niewydolnością wątroby lub z czynną niewyrównaną chorobą wątroby

• z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej

• stosujących równolegle lub w okresie ostatnich 2 tygodni inhibitory MAO

• stosujących opioidowe leki przeciwbólowe o działaniu agonistyczno-antagonistycznym (np. buprenorfina, nalbufina, pentazocyna)

• po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub z krwawieniem z odbytu.

 

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Efferalgan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.

Nie wolno stosować dawek większych niż zalecane, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może spowodować ciężkie uszkodzenia wątroby. Objawy uszkodzenia wątroby (obejmujące ostre zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, zastoinowe zapalenie wątroby, cytolityczne zapalenie wątroby) pojawiają się zwykle po 1.–2. dniach od przedawkowania paracetamolu, a maksymalne ich nasilenie występuje po 3.–4. dniach. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, nawet jeżeli nie występują żadne działania niepożądane. Leczenie z zastosowaniem antidotum powinno zostać wdrożone tak szybko, jak to możliwe.

Czopki mogą powodować miejscowe podrażnienie. Ryzyko jego wystąpienia rośnie z czasem trwania leczenia, częstością stosowania i wielkością dawki.

U dzieci do 2. roku życia preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza.

Bez zalecenia lekarza nie należy równolegle stosować innych leków przeciwgorączkowych. Jeżeli u dziecka stosowana jest dawka 60 mg/kg masy ciała na dobę i jej działanie jest niewystarczające, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie innych leków przeciwgorączkowych.

Nie należy stosować czopków u chorych z biegunką.

Stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem ciężkich reakcji skórnych, takich jak ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa i Johnsona oraz martwica toksyczna rozpływna naskórka. Reakcje te mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Jeżeli wystąpi wysypka, często z pęcherzami lub zmianami na błonach śluzowych lub inne objawy nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu (ani leków zawierających alkohol). Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.

U osób wyniszczonych, niedożywionych, odwodnionych lub regularnie spożywających alkohol istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Należy zachować ostrożność u chorych:

• z niewydolnością wątroby, w tym z zespołem Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia)

• z ciężką niewydolnością nerek

• z chorobą alkoholową

• z anoreksją, bulimią lub kacheksją

• długotrwale niedożywionych

• z zaburzeniami łaknienia, mukowiscydozą, głodzonych lub wyniszczonych, z posocznicą, zakażonych HIV i w innych stanach związanych z małymi rezerwami glutationu w wątrobie

• odwodnionych lub z hipowolemią.

 

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

 

 

Dawkowanie preparatu Efferalgan

Preparat ma postać czopków doodbytniczych. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Należy sprawdzić, czy inne stosowane leki (wydawane na receptę i bez recepty) nie zawierają paracetamolu. Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych.

Preparat może mieć działanie miejscowo drażniące i nie zaleca się stosowania czopków częściej niż 4 razy na dobę.

Dzieci:

Stosując preparat u dzieci należy ściśle przestrzegać dawkowania, które jest zależne od masy ciała dziecka. Należy wybrać odpowiednią postać leku, o odpowiedniej zawartości substancji czynnej. Przybliżony wiek odpowiadający określonej masie ciała został podany jedynie jako ogólna wskazówka.

U dzieci zalecana dawka jednorazowa wynosi 15 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg/kg masy ciała w 4 dawkach podzielonych (tj. 15 mg/kg masy ciała do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin).

U dzieci do 2. roku życia preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza.

Czopki w dawce 80 mg przeznaczone są dla niemowląt i dzieci o masie ciała 5–10 kg (ok. 2.–24. miesiąca życia). Stosowana dawka 1 czopek 80 mg, w razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 czopki na dobę.

Czopki w dawce 150 mg przeznaczone są dla dzieci o masie ciała 10–15 kg (ok. 2.–3. roku życia). Stosowana dawka 1 czopek 150 mg, w razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 czopki na dobę.

Czopki w dawce 300 mg przeznaczone są dla dzieci o masie ciała 15–30 kg (ok. 3.–9. roku życia). Stosowana dawka 1 czopek 300 mg, w razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 czopki na dobę.

Nie zaleca się stosowania czopków w przypadku biegunki.

Regularne stosowanie pozwoli uniknąć wahań nasilenia bólu i gorączki. U dzieci należy zachować równe 6. godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami zarówno w dzień, jak i w nocy.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 3 dni. Preparat powinien być stosowany możliwie jak najkrócej.

 

W przypadku zaburzeń czynności nerek konieczne może być wydłużenie odstępu pomiędzy dawkami (należy skonsultować się z lekarzem).

W przypadku zaburzeń czynności wątroby lekarz zmniejszy dawkę lub zaleci wydłużenie odstępu pomiędzy dawkami.

U dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 50 kg dawka maksymalna wynosi 4 g na dobę (uwzględniając wszystkie preparaty zawierające paracetamol).

U dorosłych w niżej wymienionych przypadkach dawka maksymalna paracetamolu wynosi 60 mg/kg masy ciała na dobę (nie więcej niż 2 g na dobę):

• masa ciała mniejsza niż 50 kg

• przewlekła lub wyrównana czynna choroba wątroby, łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia)

• choroba alkoholowa

• niedożywienie i inne stany związane z małymi rezerwami glutationu w wątrobie

• odwodnienie.

 

Czy można stosować Efferalgan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią jest możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza, gdy w indywidualnym przypadku uzna on stosowanie leku za konieczne.

 

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.

Nie należy stosować preparatu, jeżeli przyjmowane są inne leki zawierające paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z inhibitorami MAO oraz w okresie 2. tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie stanu pobudzenia i wysokiej gorączki.

W okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.

Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.

Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, w tym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne stosowane równolegle z paracetamolem zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby, nawet jeżeli paracetamol stosowany jest w zalecanych dawkach.

Należy zachować ostrożność, jeżeli równolegle stosowany jest izoniazyd lub zydowudyna.

Stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.

Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna) zwiększając ryzyko krwawień. Należy kontrolować współczynnik INR w trakcie równoległego stosowania tych leków, jak również w okresie tygodnia po zaprzestaniu stosowania paracetamolu.

Fenytoina może zmniejszać skuteczność działania paracetamolu i zwiększać ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.

Probenecyd wydłuża czas wydalania paracetamolu.

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi, próby wątrobowe, ocena niewydolności trzustki, pomiar czasu protrombinowego, badanie stężenia metadrenaliny w moczu i inne).

 

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Efferalgan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.

Działania niepożądane występują rzadko lub bardzo rzadko. Możliwe: nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, złe samopoczucie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (w przypadku przedawkowania paracetamolu lub stosowania długotrwałego może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), zaburzenia czynności nerek (kolka nerkowa, ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych), zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, leukopenia, neutropenia, zmiana wartości parametru INR charakteryzującego proces krzepnięcia krwi), zwiększenie częstotliwości rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego. Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, pokrzywka, rumień, a także niebezpieczny dla życia obrzęk naczynioruchowy (objawy mogą obejmować obrzęk warg, krtani, języka, duszność), skurcz oskrzeli, zwłaszcza u chorych z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynności serca, gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego, utrata przytomności). Bardzo rzadko ciężkie reakcje skórne, w tym ostra uogólniona osutka krostkowa, martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, które mogą prowadzić do zgonu. Ponadto, czopki stosowane doodbytniczo mogą powodować miejscowe podrażnienia.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające paracetamol

Acenol (tabletki)
Acenol forte (tabletki)
Aletofar (tabletki)
Apap (tabletki)
APAP Caps (kapsułki miękkie)
APAP dla dzieci FORTE (zawiesina doustna)
Apap Junior (granulat)
Calpol (zawiesina doustna)
Calpol 6 Plus (zawiesina doustna)
Codipar (tabletki)
Efferalgan (tabletki musujące)
Efferalgan Forte (tabletki musujące)
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (tabletki)
Panacit (tabletki)
Panadol (tabletki powlekane)
Panadol dla dzieci (zawiesina)
Paracetamol Accord (tabletki)
Paracetamol Aflofarm (czopki)
Paracetamol Aflofarm (tabletki)
Paracetamol Aflofarm (zawiesina doustna)
Paracetamol APTEO MED (tabletki)
Paracetamol Aurovitas (tabletki)
Paracetamol B. Braun (roztwór do infuzji)
Paracetamol Biofarm (tabletki powlekane)
Paracetamol DOZ (tabletki)
Paracetamol Farmina (czopki)
Paracetamol Filofarm (tabletki)
Paracetamol Galena (syrop)
Paracetamol Hasco (czopki)
Paracetamol Hasco (tabletki powlekane)
Paracetamol Hasco (zawiesina doustna)
Paracetamol Kabi (roztwór do infuzji)
Paracetamol Teva (tabletki)
Paramax Rapid (tabletki)
Pedicetamol (roztwór doustny)

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.