Tynidazol jest pochodną imidazolu, o działaniu przecibakteryjnym i przeciwpierwotniakowym, o podobnym do metronidazolu działaniu i farmakokinetyce. Mechanizm działania polega na przenikaniu leku do komórek drobnoustroju i uszkadzaniu struktury DNA lub zahamowaniu syntezy DNA. Tynidazol wykazuje działanie przeciwko takim pierwotniakom jak: rzęsistek pochwowy, Gargia lamblia czy pełzak czerwonki oraz przeciwko bakteriom takim jak: Helicobacter pylorii czy większość bakterii beztlenowych.
Wskazaniami do stosowania tynidazolu są: zakażenia bakteriami beztlenowymi (zakażenia wewnątrzotrzewnowe, ginekologiczne, posocznica, zakażenia ran, skóry i tkanek miękkich, układu oddechowego), niespecyficzne zapalenie pochwy, ostre wrzodziejące zapalenie dziąseł, rzęsistkowica układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn, gardiaza (lamblioza), pełzakowica (ameboza) jelitowa, pełzakowy ropień wątroby, eradykacja Helicobacter pylori w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, jako element leczenia skojarzonego. Profilaktycznie zalecany przed zabiegami na jelicie, żołądku lub zabiegach ginekologicznych.
Po podaniu doustnym wchłania się szybko i prawie całkowicie, osiągając maksymalne stężenie po 2–3 h. Biologiczny okres półtrwania wynosi 12–14 h. Słabo się wiąże z białkami osocza, dobrze przenika do płuc, wątroby, żółci, skóry, nerek oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego. Metabolizowany w wątrobie do dwóch czynnych metabolitów. Wydalany głównie z moczem (80%), częściowo z kałem.
Więcej informacji – patrz: opisy preparatów
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł