Co to jest oczopląs?
Oczopląs to mimowolny, rytmiczny i sprzężony ruch gałek ocznych wokół określonej osi. W typowym oczopląsie występują naprzemiennie szybsze ruchy w jedną stronę i wolniejsze w stronę przeciwną, co pozwala wyróżnić tzw. fazę wolną i szybką oczopląsu.
Jedną z form oczopląsu jest oczopląs fiksacyjny pochodzenia ocznego. Jest to typ wahadłowy i ulega znacznemu nasileniu przy fiksowaniu (skupianiu) wzroku na dowolnym punkcie (ryc.).
Czym jest spowodowany oczopląs?
Oczopląs często jest następstwem zmian patologicznych w obrębie obwodowego lub ośrodkowego narządu równowagi. Zwykle towarzyszy zawrotom głowy i zaburzeniom równowagi.
Wrodzony oczopląs fiksacyjny z towarzyszącą wadą wzroku jest zwykle uwarunkowany genetycznie, natomiast rzadko występująca postać nabyta oczopląsu fiksacyjnego najczęściej jest następstwem niedotlenienia lub urazu czaszkowo-mózgowego.

Ryc. Oczopląs
Jakich badań wymaga oczopląs?
Oceny oczopląsu można dokonać bezpośrednio bądź za pomocą okularów Frenzla, które umożliwiają zniesienie fiksacji. Obecnie najbardziej rozpowszechnioną metodą rejestracji oczopląsu jest badanie ENG (elektronystagmografia) i VNG (wideonystagmografia), które można wykonywać już od około 5. roku życia.
Analiza zarejestrowanego ruchu gałek ocznych pozwala określić, czy oczopląs jest pochodzenia obwodowego (czyli wynika z zaburzeń z przedsionka, części ucha wewnętrznego), czy ośrodkowego (czyli jest skutkiem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego).
Co należy robić w przypadku pojawienia się oczopląsu?
W przypadku wystąpienia oczopląsu należy się zgłosić do lekarza, w celu ustalenia jego przyczyny i ewentualnie wdrożenia leczenia choroby podstawowej.