×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

23% nastolatków uzależnionych od smartfona

Zbigniew Wojtasiński

Ogarnia ich paniką i wybuchają złością, kiedy nie mogą korzystać ze smartfona. Specjaliści brytyjscy ostrzegają: co czwarty nastolatek jest od niego uzależniony. Piszą o tym na łamach „BMC Psychiatry”.

gra telefoniczna
Fot. pixabay.com

Psycholodzy King's College London przeanalizowali 41 badań, którymi objęto 42 tys. młodych ludzi. Wynika z nich to, o czym mówi się od dawna: że wielu z nich nie może bez smartfona żyć. Aż 23 proc. nastolatków wykazuje objawy uzależnienia od tego urządzenia. Gdy nie mogą z niego korzystać, reagują lękiem i nie wiedzą, co ze sobą z robić. Niektórym zaburza to nawet wykonywanie codziennych czynności.

Główny autor badania dr Nicola Kalk ostrzega, że z powodu częstego korzystania ze smartfonów część nastolatków wykazuje zaburzenia snu, pogorszenie nastroju i osiąga gorsze wyniki w nauce. Jego zdaniem coraz ważniejsze jest umiejętne z niego korzystanie.

Nie wiemy jednak - dodaje specjalista – czy to wina samego smartfona, czy też oferowanych za jego pośrednictwem aplikacji. „Bez względu na to, bardzo ważna jest publiczna świadomość tego problemu, a rodzice powinni wiedzieć, jak dużo czasu ich dzieci spędzają używając smartfonów” – dodaje w wypowiedzi dla BBC News.

Podobnie wypowiada się współautorka badania Samantha Sohn. Ostrzega, że uzależnienie od smartfonów może poważnie zaburzać zdrowie psychiczne jego użytkowników oraz codzienne ich funkcjonowanie. Niektórzy specjaliści zwracają jednak uwagę, że problem ten jest bardziej złożony.

Amy Orben z University of Cambridge podkreśla, że nie ma prostej zależności między zbyt częstym korzystaniem ze smartfona i zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja. „Również nasz stan psychiczny wpływa na to, jak z niego korzystamy” – dodaje.

06.12.2019
Zobacz także

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.