×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Karmienie piersią

 • Mleko matki to fenomen natury

  Mleko matki to fenomen natury

  Karmienie piersią jest naturalną odpowiedzią Twojego organizmu na potrzeby Twojego dziecka po urodzeniu.

 • Dlaczego warto karmić piersią?

  Dlaczego warto karmić piersią?

  Jakie korzyści odnoszą dzieci karmione piersią? Jakie korzyści odnoszą mamy karmiące piersią?

 • Jak i gdzie powstaje mleko kobiece?

  Jak i gdzie powstaje mleko kobiece?

  Zastanawiasz się pewnie, jak to się dzieje, że organizm kobiety wytwarza mleko – substancję idealnie stworzoną do żywienia ludzkiego dziecka. To żadna tajemnica! Spójrz na inne ssaki. U wszystkich ten fenomenalny proces przebiega podobnie.

 • Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki

  Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki

  Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia, który umożliwia dzieciom osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju. Efekt jest tym lepszy, im więcej pokarmu dziecko dostaje, czyli najlepiej, gdy jest karmione tylko Twoim mlekiem. Korzyści zdrowotne odnosisz także Ty sama – karmiąca mama. Trudno uwierzyć, że to prawda, a jednak…

 • Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia?

  Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia?

  Wiele matek martwi się, że nie będą miały pokarmu. To niemal niemożliwe. Jeśli po urodzeniu dziecka usłyszysz na oddziale szpitalnym, że „jeszcze nie masz mleka w piersiach”, wiedz, że to całkowicie nieprawdziwa informacja. Każda kobieta po urodzeniu wytwarza mleko dla dziecka, inaczej ludzkość już dawno by wyginęła…

 • Co robić, żeby długo karmić piersią?

  Co robić, żeby długo karmić piersią?

  Towarzystwa naukowe zalecają karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a po wprowadzeniu innych produktów kontynuację karmienia tak długo, jak długo będzie to odpowiadało i mamie, i dziecku (do jednego roku, dwóch lat...). Myślisz sobie – dobrze, piękne słowa, ale jak to zrobić?

 • Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią?

  Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią?

  Kiedy oczekiwałaś narodzin Twojego maleństwa, czytałaś książki, czasopisma i strony internetowe poświęcone opiece nad noworodkiem. Rozmyślałaś, jak to będzie, czy sobie poradzisz. Wreszcie przyszedł ten dzień. Rodzi się Twoje dziecko. Teoria staje się praktyką. Nie czas już na rozważania. Do dzieła!

 • W jakiej pozycji karmić pierwszy raz?

  W jakiej pozycji karmić pierwszy raz?

  Pierwsze przystawienie dziecka do piersi wymaga pomocy personelu medycznego asystującego przy porodzie. Przy kolejnych karmieniach będziesz sprawniejsza i pomoc będzie potrzebna coraz rzadziej. Przed opuszczeniem szpitala powinnaś nabrać dobrych nawyków. Nie zawsze się to uda, dlatego warto znać trochę zasad, aby sobie łatwiej poradzić.

 • Jak przygotować się do kolejnego karmienia?

  Jak przygotować się do kolejnego karmienia?

  Jeśli maluch był tuż po porodzie przystawiony do piersi, w kolejnych kilkunastu godzinach życia może nie być w ogóle aktywny, może spać głęboko i wypoczywać po porodzie. Mimo to po około 6 godzinach warto spróbować przystawić go do piersi.

 • Wygodne pozycje do karmienia

  Wygodne pozycje do karmienia

  Zła pozycja to często też zły sposób przystawienia. A to już początek kłopotów. Dlatego niezwykle ważny jest wybór optymalnej pozycji do karmienia. Takiej, w której dziecko będzie się najadało, a Ty nie będziesz się męczyć, odczuwać bólu. Na szczęście jest z czego wybierać.

 • Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

  Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

  Karmienie piersią jest całkowicie naturalnym procesem, więc po co zastanawiać się, jak to robić? Tak uważa wiele osób. A jednak dla kobiet żyjących w krajach wysoko rozwiniętych, które nie widzą na co dzień karmiących sióstr, matek i koleżanek, nie jest to takie oczywiste.

 • Czy moje dziecko się najada?

  Czy moje dziecko się najada?

  Kiedy długo wyczekiwany maluch pojawia się na świecie, wraz z nim pojawiają się różnego rodzaju kryzysy, rozterki i wątpliwości. Prędzej czy później każda matka zadaje sobie pytanie, czy ma wystarczającą ilość pokarmu i czy jej dziecko się najada.

 • Wskaźniki skutecznego karmienia

  Wskaźniki skutecznego karmienia

  Niejedna mama niepokoi się, czy ma wystarczająco dużo pokarmu. Niestety, pierś nie jest przezroczysta, a podczas karmienia nie ma podziałki w mililitrach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz obiektywnie ocenić, czy Twoje dziecko zaspokaja swoje potrzeby żywieniowe.

 • Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią

  Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią

  Widzisz takiego fajnego grubaska u koleżanki! Twoja mama z powątpiewaniem patrzy na Twoje dziecko, które nie ma zbyt wielu fałdek. Na wizycie kontrolnej w poradni dla dzieci zdrowych zasiano w Twojej głowie wątpliwości, bo dziecko zwolniło tempo wzrostu na siatce centylowej. Denerwujesz się tym wszystkim. Myślisz: „Czy coś jest nie tak z moim pokarmem?”

 • Karmienie piersią to relacja i styl macierzyństwa

  Karmienie piersią to relacja i styl macierzyństwa

  Noworodek i małe niemowlę może być rzeczywiście bardzo absorbujące. Nie każdej mamie łatwo przychodzi zaakceptować nieprzewidywalność, stałą czujność i nieustanną gotowość do dawania siebie.

 • Oksytocyna – hormon macierzyństwa

  Oksytocyna – hormon macierzyństwa

  Oksytocyna zmniejsza stężenie kortyzolu i ciśnienie krwi – dzięki temu łagodzi przeżywany przez matkę stres, zmniejsza lęk, podnosi poziom zaufania, działa uspokajająco.

 • Niepewność, wątpliwości, niepokoje

  Niepewność, wątpliwości, niepokoje

  Karmienie piersią jest taką sferą opieki nad dzieckiem, której towarzyszy sporo wątpliwości i niepewności. Pojawiają się, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż tego się oczekuje.

 • Baby blues

  Baby blues

  Drobne trudności w opiece nad dzieckiem wyprowadzają z równowagi, kłopoty z karmieniem piersią stają się źródłem rozpaczy. Matka nie rozumie, co się z nią dzieje, bo przecież zwykle jest opanowana. Jeśli coś takiego przytrafiło się również Tobie, to masz do czynienia z baby blues.

 • Moje dziecko cały czas chce jeść…

  Moje dziecko cały czas chce jeść…

  Dziecko karmione wyłącznie piersią, czyli zgodnie z aktualnymi światowymi rekomendacjami, w okresie noworodkowym je 8–12 razy na dobę, w 2.–6. miesiącu przeciętnie 8 razy na dobę, łącznie z nocą, a w drugim półroczu ten rytm niewiele się zmienia, choć maluch zaczyna przyjmować pomiędzy karmieniami żywność uzupełniającą.

 • Dziecko jest niespokojne przy piersi

  Dziecko jest niespokojne przy piersi

  Głodny maluch chwyta pierś, ssie chętnie, spokojnie, nasycony wypuszcza pierś lub zasypia, jednak nie zawsze nakarmienie niemowlęcia udaje się tak idealnie.

 • Jak karmić piersią więcej niż jedno dziecko?

  Jak karmić piersią więcej niż jedno dziecko?

  Czy mogę równocześnie wykarmić więcej niż jedno dziecko? Kto może mi pomóc w karmieniu piersią? Jak długo powinnam karmić piersią?

 • Karmienie naturalne - fundament rozwoju uczuć macierzyńskich

  Karmienie naturalne - fundament rozwoju uczuć macierzyńskich

  Karmienie naturalne stwarza właściwy klimat dla wzajemnego poznania się i korzystnego oddziaływania matki i dziecka.

 • Jak długo powinnam karmić piersią?

  Jak długo powinnam karmić piersią?

  Najprostsza odpowiedź na pytanie "jak długo karmić?" brzmi: tak długo, jak wspólnie z Twoim mężem sobie tego życzycie, uwzględniając Wasze potrzeby.

 • Odżywianie mamy karmiącej

  Odżywianie mamy karmiącej

  Zarówno w Internecie, jak i w szpitalu znajdziesz całe listy zakazanych produktów. Koleżanki oraz portale społecznościowe podpowiedzą Ci, po jakich produktach spożywanych przez Ciebie Twoje dziecko będzie miało kolkę, wysypkę, kłopoty z zasypianiem… Efekt tych nieprofesjonalnych porad jest taki, że ogromna liczba matek ogranicza jedzenie wartościowych produktów w czasie karmienia.

 • Stosowanie używek a laktacja

  Stosowanie używek a laktacja

  Słyszałaś, że każda substancja podana matce karmiącej przenika w większym lub mniejszym stopniu do pokarmu. Wiesz, że używki to nie jest rzecz konieczna do życia. Ale co poradzić na to, że rano lubisz napić się dobrej kawy? Uwielbiasz czekoladę i zapach kakao… Czy musisz sobie tego odmawiać, karmiąc dziecko piersią?

 • Czy stosować dietę eliminacyjną?

  Czy stosować dietę eliminacyjną?

  Panuje powszechne przekonanie, że to, co pije i je mama, przechodzi w niezmienionej formie do pokarmu i ma ogromny wpływ na to, co dzieje się z dzieckiem. Mamy często błędnie interpretują zachowania dziecka, zrzucając „winę” na produkty, które spożywają.

 • Jak się odżywiać w czasie karmienia piersią?

  Jak się odżywiać w czasie karmienia piersią?

  Karmienie jest normalnym procesem, a nie chorobą, i nie wymaga żadnych specjalnych ograniczeń dietetycznych. To co zjadasz w bardzo niewielkim stopniu wpływa na skład pokarmu, natomiast ma olbrzymie znaczenie dla Twojego dobrego samopoczucia i kondycji organizmu.

 • Wegetarianizm a karmienie piersią

  Wegetarianizm a karmienie piersią

  Wiele kobiet preferuje tzw. alternatywne sposoby odżywiania. Jest wśród nich grupa mam stosujących dietę wegetariańską.

 • Powrót do figury sprzed ciąży, czyli tempo chudnięcia po porodzie

  Powrót do figury sprzed ciąży, czyli tempo chudnięcia po porodzie

  Każda mama pragnie jak najszybciej wrócić do figury sprzed ciąży. Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, że okres karmienia piersią nie jest dobrym czasem na odchudzanie.

 • Odciąganie pokarmu

  Odciąganie pokarmu

  Kiedy powinnam odciągać pokarm? Jak się odciąga pokarm? Jak powinnam korzystać z przechowywanego pokarmu?

 • Kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc?

  Kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc?

  Karmienie piersią jest normalną częścią procesu rozrodczego człowieka, naturalną konsekwencją ciąży i porodu. W dzisiejszych czasach, gdy ludzkość tak niefrasobliwie traktuje dary natury, rzadko się nad tym zastanawiamy.

 • Karmienie piersią – najczęstsze problemy

  Karmienie piersią – najczęstsze problemy

  Trudne początki laktacji, wzmożona wrażliwość brodawek sutkowych, obrzęk i zapalenie piersi.

 • Co to jest bank mleka?

  Co to jest bank mleka?

  Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem i po badaniu dostarczaniem go potrzebującemu dziecku, które z przyczyn losowych nie może być karmione przez własną mamę.

 • Karmienie piersią w sytuacjach szczególnych

  Karmienie piersią w sytuacjach szczególnych

  Jak kontynuować karmienie piersią po powrocie do pracy? Czy karmiąc dziecko, mogę przyjmować leki? Czy mogę karmić piersią po cięciu cesarskim? Czy możliwe jest karmienie naturalne wcześniaka? Co robić, gdy moje dziecko ma żółtaczkę lub jest chore? Kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

 • Kto udziela porady laktacyjnej? Kto to jest konsultant IBCLC/doradca laktacyjny CDL?

  Kto udziela porady laktacyjnej? Kto to jest konsultant IBCLC/doradca laktacyjny CDL?

  Aby karmienie piersią przebiegało prawidłowo, konieczny jest instruktaż i wsparcie. Ale gdy pojawią się problemy, potrzeba jeszcze czegoś więcej – szerszej wiedzy, więcej umiejętności i czasu.

 • Co to jest poradnia laktacyjna?

  Co to jest poradnia laktacyjna?

  Poradnia laktacyjna to miejsce, w którym możesz uzyskać pomoc w przypadku problemów z karmieniem; najczęściej mieści się w przychodni, szpitalu, przy szkole rodzenia, osiedlowym klubie lub w prywatnym gabinecie lekarskim.

 • Fachowa pomoc w karmieniu piersią

  Fachowa pomoc w karmieniu piersią

  Bywa, że karmienie piersią nie przebiega prawidłowo, pojawiają się problemy, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Pamiętaj, nie załamuj się i nie sięgaj od razu po butelkę z mieszanką!

 • Co zrobić, gdy nie mogę karmić piersią?

  Co zrobić, gdy nie mogę karmić piersią?

  Czy zwykłe mleko (w płynie lub w proszku) nadaje się dla niemowląt? Co to jest mleko modyfikowane? Z kim przedyskutować wybór odpowiedniego mleka dla mojego dziecka?

 • Wzmożona higiena laktatora. 
Szczególne warunki w okresie pandemii COVID-19

  Wzmożona higiena laktatora. Szczególne warunki w okresie pandemii COVID-19

  W jaki sposób czyścić i odkażać laktator w razie podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u matki?

 • Pozyskiwanie mleka od matki z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 lub chorej na COVID-19 pozostającej w domu w izolacji od dziecka

  Pozyskiwanie mleka od matki z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 lub chorej na COVID-19 pozostającej w domu w izolacji od dziecka

  W jaki sposób można ograniczyć ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 u matki karmiącej piersią przebywającej w domu?

 • Zapalenie piersi i ropień

  Zapalenie piersi i ropień

  Nagle zauważyłaś zaczerwienienie i opuchnięcie fragmentu piersi. Pierś jest bolesna, zarówno w czasie karmienia, jak i między karmieniami. Zwróciłaś uwagę, że dziecko ssie krócej niż dotychczas lub w ogóle nie chce ssać. Czujesz się tak, jakbyś miała grypę: masz dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, jesteś zmęczona, masz gorączkę. Boisz się, że to poważna choroba, i nie wiesz, czy będziesz mogła karmić.

 • Karmienie piersią rekomendują autorytety

  Karmienie piersią rekomendują autorytety

  W latach 1930–1960 intensywnie rozwijał się przemysł sztucznych mieszanek i akcesoriów do żywienia niemowląt. Przemiany obyczajowe sprzyjały aktywności kobiet poza domem, a ograniczona wiedza spowodowała upowszechnienie karmienia sztucznego.

 • Korzyści społeczne i ekonomiczne wynikające z karmienia piersią

  Korzyści społeczne i ekonomiczne wynikające z karmienia piersią

  Karmienie mlekiem matki zmniejsza zachorowalność na wiele chorób, a to oznacza niemałe oszczędności. Wiele krajów dość skrupulatnie to liczy i na tej podstawie wdraża programy promujące karmienie naturalne.

 • Jak karmienie mlekiem matki wpływa na inteligencję i psychikę?

  Jak karmienie mlekiem matki wpływa na inteligencję i psychikę?

  Kobiety zapytane o to, dlaczego wybrały karmienie piersią, najczęściej uzasadniają swoją decyzję zdrowiem dziecka, ale niewiele matek zdaje sobie sprawę z tego, że sposób żywienia dziecka w niemowlęctwie ma wpływ na inne aspekty jego rozwoju w późniejszym okresie.

 • Poradnie laktacyjne

  Poradnie laktacyjne

 • Certyfikowani Doradcy i Konsultanci Laktacyjni

  Certyfikowani Doradcy i Konsultanci Laktacyjni

 • Karmienie piersią - fałszywe opinie i przesądy

  Karmienie piersią - fałszywe opinie i przesądy

  Czy pokarm nie jest „za chudy”? Czy odciągać pokarm po nakarmieniu dziecka, by dokładnie opróżniać pierś? Czy niektóre herbatki lub ziółka „na laktację” zwiększają ilość pokarmu lub poprawiają jego jakość?

 • Zatkanie przewodu mlecznego lub wyprowadzającego

  Zatkanie przewodu mlecznego lub wyprowadzającego

  Zauważyłaś, że fragment piersi stał się zaczerwieniony, twardszy, wyczuwasz zgrubienie, przy dotykaniu bolesne. Podczas karmienia czujesz ból tego miejsca, zwłaszcza podczas wypływu mleka z piersi. Później ból mija. Podczas karmienia zauważasz, że dziecko gorzej ssie. Czujesz się dobrze, ale jednak obawiasz się o siebie. Nie wiesz, co z tym zrobić.

 • Płaskie i wklęsłe brodawki

  Płaskie i wklęsłe brodawki

  Zanim Twoje dziecko pojawi się na świecie i zacznie ssać Twoją pierś, wyobrażasz sobie, jak to będzie. Czasem patrzysz na swoje brodawki i martwisz się, czy są właściwego kształtu i będą „dobre” do karmienia. Wiele mam potrafi mocno się zestresować, słysząc obiegowe opinie na temat kształtu brodawek.

 • Jak zakończyć karmienie piersią?

  Jak zakończyć karmienie piersią?

  Górnej granicy okresu karmienia nie ma. Żaden autorytet nie odważył się go postawić. Mleko matki przez cały okres karmienia zachowuje swoją wartość.

 • Mleko matki dla wcześniaka

  Mleko matki dla wcześniaka

  Jeśli Twój maluszek przyszedł na świat za wcześnie, to Tobie i ojcu dziecka ma prawo towarzyszyć teraz ogromny stres oraz lęk o jego zdrowie i życie.

 • Pierwsze karmienie i pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie [film]

  Pierwsze karmienie i pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie [film]

  czas 01:51

 • Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi [film]

  Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi [film]

  czas 04:29

 • Wygodne pozycje do karmienia [film]

  Wygodne pozycje do karmienia [film]

  czas 04:27

 • Czy moje dziecko się najada [film]

  Czy moje dziecko się najada [film]

  czas 02:37

 • Odciąganie pokarmu [film]

  Odciąganie pokarmu [film]

  Jak odciągać pokarm: ręcznie, laktatorem ręcznym i elektrycznym? Nasz poradnik filmowy.

 • Przygotowanie pokarmu do przechowywania [film]

  Przygotowanie pokarmu do przechowywania [film]

  czas 02:03

 • Badanie właściwości brodawek piersiowych [film]

  Badanie właściwości brodawek piersiowych [film]

  czas 01:12

 • Dokarmianie dziecka. Jaką metodą dokarmiać dziecko karmione piersią? [film]

  Dokarmianie dziecka. Jaką metodą dokarmiać dziecko karmione piersią? [film]

  czas 04:01

 • Brodawki płaskie lub wklęsłe [film]

  Brodawki płaskie lub wklęsłe [film]

  czas 02:03

 • Bolesne, lekko uszkodzone brodawki [film]

  Bolesne, lekko uszkodzone brodawki [film]

  czas 01:16

 • Nawał pokarmu – jak sobie radzić? [film]

  Nawał pokarmu – jak sobie radzić? [film]

  czas 00:56

 • Obrzęk piersi – metody łagodzące objawy [film]

  Obrzęk piersi – metody łagodzące objawy [film]

  czas 01:33

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta