Mleko matki to fenomen natury
Karmienie piersią jest naturalną odpowiedzią Twojego organizmu na potrzeby Twojego dziecka po urodzeniu.
Karmienie piersią jest naturalną odpowiedzią Twojego organizmu na potrzeby Twojego dziecka po urodzeniu.
Jakie korzyści odnoszą dzieci karmione piersią? Jakie korzyści odnoszą mamy karmiące piersią?
Zastanawiasz się pewnie, jak to się dzieje, że organizm kobiety wytwarza mleko – substancję idealnie stworzoną do żywienia ludzkiego dziecka. To żadna tajemnica! Spójrz na inne ssaki. U wszystkich ten fenomenalny proces przebiega podobnie.
Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia niemowląt. Umożliwia dzieciom osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju, a efekt jest tym lepszy, im dziecko przyjmuje więcej pokarmu matki. Korzyści odnosi także sama karmiąca matka. Trudno uwierzyć, że to prawda, a jednak…
Powstawanie mleka w gruczołach piersiowych rozpoczyna się jeszcze w czasie trwania ciąży. Na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety po porodzie zwiększa się ilość wytwarzanego mleka oraz zmienia się jego skład, dostosowując się do potrzeb rosnącego dziecka
Towarzystwa naukowe zalecają karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a po wprowadzeniu innych produktów kontynuację karmienia tak długo, jak długo będzie to odpowiadało i mamie, i dziecku (do jednego roku, dwóch lat...). Myślisz sobie – dobrze, piękne słowa, ale jak to zrobić?
Kiedy oczekiwałaś narodzin Twojego maleństwa, czytałaś książki, czasopisma i strony internetowe poświęcone opiece nad noworodkiem. Rozmyślałaś, jak to będzie, czy sobie poradzisz. Wreszcie przyszedł ten dzień. Rodzi się Twoje dziecko. Teoria staje się praktyką. Nie czas już na rozważania. Do dzieła!
Pierwsze przystawienie dziecka do piersi wymaga pomocy personelu medycznego asystującego przy porodzie. Przy kolejnych karmieniach będziesz sprawniejsza i pomoc będzie potrzebna coraz rzadziej. Przed opuszczeniem szpitala powinnaś nabrać dobrych nawyków. Nie zawsze się to uda, dlatego warto znać trochę zasad, aby sobie łatwiej poradzić.
Jeśli maluch był tuż po porodzie przystawiony do piersi, w kolejnych kilkunastu godzinach życia może nie być w ogóle aktywny, może spać głęboko i wypoczywać po porodzie. Mimo to po około 6 godzinach warto spróbować przystawić go do piersi.
Zła pozycja to często też zły sposób przystawienia. A to już początek kłopotów. Dlatego niezwykle ważny jest wybór optymalnej pozycji do karmienia. Takiej, w której dziecko będzie się najadało, a Ty nie będziesz się męczyć, odczuwać bólu. Na szczęście jest z czego wybierać.
Karmienie piersią jest całkowicie naturalnym procesem, więc po co zastanawiać się, jak to robić? Tak uważa wiele osób. A jednak dla kobiet żyjących w krajach wysoko rozwiniętych, które nie widzą na co dzień karmiących sióstr, matek i koleżanek, nie jest to takie oczywiste.
Kiedy długo wyczekiwany maluch pojawia się na świecie, wraz z nim pojawiają się różnego rodzaju kryzysy, rozterki i wątpliwości. Prędzej czy później każda matka zadaje sobie pytanie, czy ma wystarczającą ilość pokarmu i czy jej dziecko się najada.
Niejedna mama niepokoi się, czy ma wystarczająco dużo pokarmu. Niestety, pierś nie jest przezroczysta, a podczas karmienia nie ma podziałki w mililitrach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz obiektywnie ocenić, czy Twoje dziecko zaspokaja swoje potrzeby żywieniowe.
Widzisz takiego fajnego grubaska u koleżanki! Twoja mama z powątpiewaniem patrzy na Twoje dziecko, które nie ma zbyt wielu fałdek. Na wizycie kontrolnej w poradni dla dzieci zdrowych zasiano w Twojej głowie wątpliwości, bo dziecko zwolniło tempo wzrostu na siatce centylowej. Denerwujesz się tym wszystkim. Myślisz: „Czy coś jest nie tak z moim pokarmem?”
Noworodek i małe niemowlę może być rzeczywiście bardzo absorbujące. Nie każdej mamie łatwo przychodzi zaakceptować nieprzewidywalność, stałą czujność i nieustanną gotowość do dawania siebie.
Oksytocyna zmniejsza stężenie kortyzolu i ciśnienie krwi – dzięki temu łagodzi przeżywany przez matkę stres, zmniejsza lęk, podnosi poziom zaufania, działa uspokajająco.
Karmienie piersią jest taką sferą opieki nad dzieckiem, której towarzyszy sporo wątpliwości i niepewności. Pojawiają się, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż tego się oczekuje.
Drobne trudności w opiece nad dzieckiem wyprowadzają z równowagi, kłopoty z karmieniem piersią stają się źródłem rozpaczy. Matka nie rozumie, co się z nią dzieje, bo przecież zwykle jest opanowana. Jeśli coś takiego przytrafiło się również Tobie, to masz do czynienia z baby blues.
Dziecko karmione wyłącznie piersią, czyli zgodnie z aktualnymi światowymi rekomendacjami, w okresie noworodkowym je 8–12 razy na dobę, w 2.–6. miesiącu przeciętnie 8 razy na dobę, łącznie z nocą, a w drugim półroczu ten rytm niewiele się zmienia, choć maluch zaczyna przyjmować pomiędzy karmieniami żywność uzupełniającą.
Głodny maluch chwyta pierś, ssie chętnie, spokojnie, nasycony wypuszcza pierś lub zasypia, jednak nie zawsze nakarmienie niemowlęcia udaje się tak idealnie.
Czy mogę równocześnie wykarmić więcej niż jedno dziecko? Kto może mi pomóc w karmieniu piersią? Jak długo powinnam karmić piersią?
Karmienie naturalne stwarza właściwy klimat dla wzajemnego poznania się i korzystnego oddziaływania matki i dziecka.
Najprostsza odpowiedź na pytanie "jak długo karmić?" brzmi: tak długo, jak wspólnie z Twoim mężem sobie tego życzycie, uwzględniając Wasze potrzeby.
Zarówno w Internecie, jak i w szpitalu znajdziesz całe listy zakazanych produktów. Koleżanki oraz portale społecznościowe podpowiedzą Ci, po jakich produktach spożywanych przez Ciebie Twoje dziecko będzie miało kolkę, wysypkę, kłopoty z zasypianiem… Efekt tych nieprofesjonalnych porad jest taki, że ogromna liczba matek ogranicza jedzenie wartościowych produktów w czasie karmienia.
Słyszałaś, że każda substancja podana matce karmiącej przenika w większym lub mniejszym stopniu do pokarmu. Wiesz, że używki to nie jest rzecz konieczna do życia. Ale co poradzić na to, że rano lubisz napić się dobrej kawy? Uwielbiasz czekoladę i zapach kakao… Czy musisz sobie tego odmawiać, karmiąc dziecko piersią?
Panuje powszechne przekonanie, że to, co pije i je mama, przechodzi w niezmienionej formie do pokarmu i ma ogromny wpływ na to, co dzieje się z dzieckiem. Mamy często błędnie interpretują zachowania dziecka, zrzucając „winę” na produkty, które spożywają.
Karmienie jest normalnym procesem, a nie chorobą, i nie wymaga żadnych specjalnych ograniczeń dietetycznych. To co zjadasz w bardzo niewielkim stopniu wpływa na skład pokarmu, natomiast ma olbrzymie znaczenie dla Twojego dobrego samopoczucia i kondycji organizmu.
Wiele kobiet preferuje tzw. alternatywne sposoby odżywiania. Jest wśród nich grupa mam stosujących dietę wegetariańską.
Każda mama pragnie jak najszybciej wrócić do figury sprzed ciąży. Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, że okres karmienia piersią nie jest dobrym czasem na odchudzanie.
Kiedy powinnam odciągać pokarm? Jak się odciąga pokarm? Jak powinnam korzystać z przechowywanego pokarmu?
Karmienie piersią jest normalną częścią procesu rozrodczego człowieka, naturalną konsekwencją ciąży i porodu. W dzisiejszych czasach, gdy ludzkość tak niefrasobliwie traktuje dary natury, rzadko się nad tym zastanawiamy.
Trudne początki laktacji, wzmożona wrażliwość brodawek sutkowych, obrzęk i zapalenie piersi.
Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem i po badaniu dostarczaniem go potrzebującemu dziecku, które z przyczyn losowych nie może być karmione przez własną mamę.
Jak kontynuować karmienie piersią po powrocie do pracy? Czy karmiąc dziecko, mogę przyjmować leki? Czy mogę karmić piersią po cięciu cesarskim? Czy możliwe jest karmienie naturalne wcześniaka? Co robić, gdy moje dziecko ma żółtaczkę lub jest chore? Kiedy należy się skonsultować z lekarzem?
Aby karmienie piersią przebiegało prawidłowo, konieczny jest instruktaż i wsparcie. Ale gdy pojawią się problemy, potrzeba jeszcze czegoś więcej – szerszej wiedzy, więcej umiejętności i czasu.
Poradnia laktacyjna to miejsce, w którym możesz uzyskać pomoc w przypadku problemów z karmieniem; najczęściej mieści się w przychodni, szpitalu, przy szkole rodzenia, osiedlowym klubie lub w prywatnym gabinecie lekarskim.
Bywa, że karmienie piersią nie przebiega prawidłowo, pojawiają się problemy, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Pamiętaj, nie załamuj się i nie sięgaj od razu po butelkę z mieszanką!
Czy zwykłe mleko (w płynie lub w proszku) nadaje się dla niemowląt? Co to jest mleko modyfikowane? Z kim przedyskutować wybór odpowiedniego mleka dla mojego dziecka?
W jaki sposób czyścić i odkażać laktator w razie podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u matki?
W jaki sposób można ograniczyć ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 u matki karmiącej piersią przebywającej w domu?
Nagle zauważyłaś zaczerwienienie i opuchnięcie fragmentu piersi. Pierś jest bolesna, zarówno w czasie karmienia, jak i między karmieniami. Zwróciłaś uwagę, że dziecko ssie krócej niż dotychczas lub w ogóle nie chce ssać. Czujesz się tak, jakbyś miała grypę: masz dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, jesteś zmęczona, masz gorączkę. Boisz się, że to poważna choroba, i nie wiesz, czy będziesz mogła karmić.
W latach 1930–1960 intensywnie rozwijał się przemysł sztucznych mieszanek i akcesoriów do żywienia niemowląt. Przemiany obyczajowe sprzyjały aktywności kobiet poza domem, a ograniczona wiedza spowodowała upowszechnienie karmienia sztucznego.
Karmienie mlekiem matki zmniejsza zachorowalność na wiele chorób, a to oznacza niemałe oszczędności. Wiele krajów dość skrupulatnie to liczy i na tej podstawie wdraża programy promujące karmienie naturalne.
Kobiety zapytane o to, dlaczego wybrały karmienie piersią, najczęściej uzasadniają swoją decyzję zdrowiem dziecka, ale niewiele matek zdaje sobie sprawę z tego, że sposób żywienia dziecka w niemowlęctwie ma wpływ na inne aspekty jego rozwoju w późniejszym okresie.
Czy pokarm nie jest „za chudy”? Czy odciągać pokarm po nakarmieniu dziecka, by dokładnie opróżniać pierś? Czy niektóre herbatki lub ziółka „na laktację” zwiększają ilość pokarmu lub poprawiają jego jakość?
Zauważyłaś, że fragment piersi stał się zaczerwieniony, twardszy, wyczuwasz zgrubienie, przy dotykaniu bolesne. Podczas karmienia czujesz ból tego miejsca, zwłaszcza podczas wypływu mleka z piersi. Później ból mija. Podczas karmienia zauważasz, że dziecko gorzej ssie. Czujesz się dobrze, ale jednak obawiasz się o siebie. Nie wiesz, co z tym zrobić.
Zanim Twoje dziecko pojawi się na świecie i zacznie ssać Twoją pierś, wyobrażasz sobie, jak to będzie. Czasem patrzysz na swoje brodawki i martwisz się, czy są właściwego kształtu i będą „dobre” do karmienia. Wiele mam potrafi mocno się zestresować, słysząc obiegowe opinie na temat kształtu brodawek.
Górnej granicy okresu karmienia nie ma. Żaden autorytet nie odważył się go postawić. Mleko matki przez cały okres karmienia zachowuje swoją wartość.
Jeśli Twój maluszek przyszedł na świat za wcześnie, to Tobie i ojcu dziecka ma prawo towarzyszyć teraz ogromny stres oraz lęk o jego zdrowie i życie.
czas 04:27
czas 02:37
Jak odciągać pokarm: ręcznie, laktatorem ręcznym i elektrycznym? Nasz poradnik filmowy.
czas 02:03
czas 01:16
czas 00:56
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł