×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zaburzenia z zakresu karmienia

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 1,5-roczny syn od urodzenia nie przespał ani razu całej nocy. Budzi się cały czas do jedzenia. Podaję mu kleik ryżowy, aby mógł się najeść do syta i przespać noc, ale to nic nie daje. Przez całą noc „mruczy”, 8-10 razy mnie budzi i domaga się picia lub jedzenia. Kolacji nie chce jeść (udaje mi się „wcisnąć” mu małą kanapeczkę, ale to wszystko). Niedługo spodziewam się kolejnego dziecka i boję się, że sobie nie poradzę w nocy z dwójką dzieci, które domagają się jedzenia.

Odpowiedziała

dr med. Andrea Horvath
pediatra-gastrolog
Klinika Pediatrii, WUM

Szanowna Pani,

Z Pani krótkiego listu można wysunąć podejrzenie, że synek jest w grupie ryzyka dzieci z tzw. zaburzeniami z zakresu karmienia. Nie znamy wszystkich mechanizmów prowadzących do rozwoju tych zaburzeń i nie potrafimy do końca wytłumaczyć, dlaczego rozwijają się one u pewnej grupy dzieci. Niewątpliwie złe nawyki żywieniowe nabyte w okresie wczesnego rozwoju dziecka – tj. późne wprowadzanie pokarmów uzupełniających, podawanie tylko produktów płynnych i przecieranych (bo dziecko odmawia przyjmowania i gryzienia pokarmów stałych) oraz ubogi zakres smaków (dieta wybiórcza) sprzyjają rozwojowi zaburzeń karmienia i utrwalania niezdrowych zachowań np. możliwości karmienia dziecka jedynie w nocy, przez sen lub w półśnie.

Jeśli zatem Pani synek, po ukończeniu 1. roku życia domaga się jeszcze kilku karmień nocnych, to rzeczywiście wydaje się, że jest tu problem z nieprawidłowym schematem karmienia, który wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych.

Zapewne pomocna byłaby tu konsultacja dietetyka. Powinna Pani przygotować 3-dniowy zapis diety, by dietetyk mógł ocenić jadłospis zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym.

Sam model „skromnej” kolacji jest nie do przyjęcia, jeśli kilka godzin później dziecko wybudza się z powodu głodu. Proponuję zatem na początek ustalenie sztywnych godzin głównych posiłków i niedokarmianie dziecka pomiędzy nimi, np. jeśli o 16.00 przygotuje Pani dla syna podwieczorek, to do kolacji nie powinien dostawać już nic do jedzenia, tak by poczuł prawdziwy głód i miał ochotę na większy posiłek niż dotychczas. Po drugie proponuję odstawienie soków owocowych, które jako źródło cukrów prostych powodują szybkie nasycenie się i brak odczuwania poczucia głodu - co również utrudnia powrót do normalnego schematu karmienia. I na koniec należy też przypomnieć, że nocne dokarmianie dziecka w tym wieku będzie miało zgubny wpływ na stan jego zębów - prowadzi bowiem do rozwoju próchnicy. Dlatego najlepiej od razu zacząć przyzwyczajać dziecko do picia wody.

Uprzedzam, że problem nie będzie łatwy do rozwiązania, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli będzie Pani stanowcza i konsekwentna w swoich postanowieniach, prędzej czy później osiągnie Pani sukces!

Powodzenia,
dr Andrea Horvath

05.11.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta