×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Intensywnie ruchy dziecka przed zasypianiem

Pytanie nadesłane do redakcji

Zaobserwowałam pewną powtarzającą się codziennie „przypadłość” mojego syna. Otóż zawsze wieczorem, gdy kładziemy go spać (około godz. 20) Wojtek bardzo intensywnie, leżąc na pleckach obraca głową w lewo i w prawo, machając przy tym równie intensywnie nóżkami i rączkami. Oglądałam go wielokrotnie i nic nie wskazuje na to, by go coś swędziało, żadnych zadrapań, krostek, czy innych zmian skórnych gdziekolwiek na ciele. Czy dzieci w tym wieku mogą mieć tiki nerwowe? W nocy po przebudzeniu na jedzenie sytuacja się powtarza. W dzień prawie w ogóle nie śpi, jest zmęczony i nie może zasnąć. Każda próba usypania go kończy się płaczem. Jak już uda się go uśpić, to śpi maksymalnie 15 minut. Nadal budzi się zmęczony. Przy okazji dodam, że Wojtek jest bardzo żywym dzieckiem i zostawienie go na 5 minut skutkuje automatycznie płaczem. Cały czas potrzebuje towarzystwa, co więcej, siedzenie przy nim nie wystarcza, trzeba do niego mówić, gugać, śpiewać.... wtedy jest szczęśliwy i się śmieje wniebogłosy, a jak się odejdzie, od razu płacz. Boję się, że jego temperament wróży coś poważniejszego.

Odpowiedziała

dr med. Iwona Sawionek
Oddział Neurologii i Pediatrii
Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie

Trudno mi precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, nie znając dokładnego wieku chłopca. Rozumiem z opisu, że jest dzieckiem przed pierwszymi urodzinami.

Ruchy kiwania się, turlania, rytmicznego poruszania głową są najczęściej stosowane przez niemowlęta i dzieci w celu wyciszenia się przed snem (tzw. jaktacje). Nie są wówczas uważane za żadną chorobę. Proponuję zrobić nagranie wideo kilku takich epizodów i pokazać na najbliższej wizycie u swojego lekarza pediatry lub neurologa. Jest to najprostszy i skuteczny sposób oceny objawów.

Co do problemów ze snem, temperamentem i płaczem to - jeśli maluch jest wg lekarza pediatry zdrowy - wymagają one spokojnej analizy trybu życia nie tylko dziecka, ale całej rodziny. Warto usiąść z kartką i spisać w punktach cały plan dnia Wojtusia. Potem przyjrzeć się, czy panuje w tym planie porządek, czy raczej wszystko jest ułożone przypadkowo i dowolnie. Jak rozplanowane są godziny posiłków, spacery, zabawa i czy również mama ma choć odrobinę czasu na własny wypoczynek i regenerację sił. Wprowadzenie przewidywalnego porządku dnia, daje dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, dobrze wpływa na dzieci z zaburzeniami regulacji rytmów dobowych oraz sprzyja wychowaniu, szczególnie jeśli charakter malucha wydaje się trudny.

Pomocne może być wsparcie kompetencji rodzicielskich na warsztatach i kursach dla rodziców (informacje na stronach np. rodzinawakcji.pl, stopociech.pl, akademiafamilijna.pl.)

Co do lęku o przyszłość: każdy etap rozwoju dziecka niesie nowe wyzwania. Być rodzicem to zadanie niełatwe, ale też fascynujące. Życzę odwagi.

Piśmiennictwo:

Do Sleep Problems Predict Special Education Needs in Children? Norra MacReady, Medscape Education, September 2012.

03.03.2014
Inne pytania
  • Liczne moczany bezpostaciowe w osadzie moczu
  • Białe plamki na skórze dziecka
  • Skaza białkowa - czy dziecko z tego wyrasta?
  • Jak rozpoznaje się zespół Downa?
  • Postępowanie przy mokrym kaszlu u niemowląt
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta