Co to jest fibromialgia, jak często występuje i u kogo najczęściej jest rozpoznawana?
Co to jest fibromialgia, jak często występuje i u kogo najczęściej jest rozpoznawana?
dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska
20.10.2015
Zobacz także
Leczenie fibromialgii
Fibromialgia dotyka głównie kobiety w wieku 40-60 lat. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę mogą cierpieć nawet 2 miliony osób. Większość z nich nie zgłasza się do lekarza i nie ma szans na prawidłowe rozpoznanie, a tym samym – efektywne leczenie.
Fibromialgia
Fibromialgia to choroba, w której występują wielomiejscowy ból, zmęczenie oraz zaburzenia snu. Objawy fibromialgii są bardzo różnorodne i często sugerują choroby narządów wewnętrznych. Pomimo że sama fibromialgia nie zagraża życiu, prowadzi do obniżenia jego jakości i utrudnionego funkcjonowania. Kompleksowe leczenie, uwzględniające zdrowy tryb życia, różne formy rehabilitacji oraz farmakoterapię mogą znacznie poprawić komfort pacjenta.
Wybrane treści dla Ciebie
Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawówInfekcyjne zapalenie stawów (septyczne zapalenie stawów) to zapalenie stawów wywołanie przez drobnonustroje (bakterie, grzyby, wirusy), które dostały się do wewnętrznej części torebki stawowej, czyli błony maziowej. Zwykle zapalenie dotyczy jednego stawu. Leczenie zależy od przyczyny zapalenia, im szybciej zostanie wdrożone, tym jest skuteczniejsze
Reumatoidalne zapalenie stawówReumatoidalne zapalenie stawów (RZS), nieprawidłowo określane czasem jako „reumatologiczne zapalenie stawów” to najczęstsza zapalna choroba stawów, rozpoczynająca się najczęściej w młodym i średnim wieku. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia stawów i innych powikłań, jednak aktualne metody leczenia u większości chorych pozwalają na utrzymanie sprawności i normalne funkcjonowanie.
HemochromatozaHemochromatoza jest uwarunkowaną genetycznie chorobą, w której dochodzi do zwiększonego wchłaniania żelaza w jelicie cienkim, co prowadzi do przeładowania żelazem, czyli nadmiernego gromadzenia żelaza w tkankach – szczególnie w wątrobie, trzustce, sercu, stawach i przysadce – powodującego uszkodzenie tych narządów. Powikłaniem hemochromatozy jest marskość wątroby, która może prowadzić do raka wątrobowokomórkowego. W leczeniu stosuje się krwioupusty.
FibromialgiaFibromialgia to choroba, w której występują wielomiejscowy ból, zmęczenie oraz zaburzenia snu. Objawy fibromialgii są bardzo różnorodne i często sugerują choroby narządów wewnętrznych. Pomimo że sama fibromialgia nie zagraża życiu, prowadzi do obniżenia jego jakości i utrudnionego funkcjonowania. Kompleksowe leczenie, uwzględniające zdrowy tryb życia, różne formy rehabilitacji oraz farmakoterapię mogą znacznie poprawić komfort pacjenta.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza)Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) jest najczęstszą przyczyną bólu stawów. Jest wynikiem uszkodzenia chrząstki stawowej i innych struktur stawu. Zwyrodnienie stawów prowadzi do niesprawności i zmniejszenia jakości życia. Pomimo że choroby zwyrodnieniowej nie da się wyleczyć, jest wiele sposobów zahamowania jej postępu i poprawy funkcjonowanie narządu ruchu.
Reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera)Reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera) to zapalenie kilku stawów, głównie kończyn dolnych i przyczepów ścięgnistych, poprzedzone zakażeniem, najczęściej przewodu pokarmowego lub narządów moczowo-płciowych. Głównym objawem jest ból i obrzęk pojedynczego stawu lub kilku stawów.
Ból stawówBól stawów ma wiele przyczyn, m.in. zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe oraz zapalne choroby stawów. Ważne jest określenie czy ból stawów ma charakter „mechaniczny” czy „zapalny” oraz czy występują inne niepokojące objawy wymagające pilnej konsultacji z lekarzem.
Kolano skoczkaKolano skoczka to potoczna nazwa obejmująca zmiany zwyrodnieniowe więzadła rzepki, a w szczególności tej jego części, która przyczepia się bezpośrednio do szczytu rzepki. Choroba polega na tym, że dochodzi do degeneracji włókien więzadła w przeciążonym miejscu wskutek nakładania się na siebie mikrouszkodzeń tej struktury.
Bóle kręgosłupa u młodzieży - przyczynyCoraz większa liczba nastolatków zgłasza się do lekarza z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa w różnych jego odcinkach. Często bóle pleców u młodzieży są związane z wadami postawy i siedzącym trybem życia, problemem są też treningi siłowe wykonywane zbyt dużymi obciążeniami, bez nadzoru trenera. U nastolatków dolegliwości mogą wynikać także z chorób samego kręgosłupa lub chorób ogólnoustrojowych.
Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim płuc i oskrzeli. Badania diagnostyczne wykonywane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia (uproszczona wersja polisomnografii).
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.