×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Stosunek przerywany a zajście w ciążę

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam! Mam mały problem, a mianowicie 4 lipca uprawiałem seks bez prezerwatywy z partnerką, ale do wytrysku wewnątrz nie doszło. Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? W ten dzień nie wypadały dni płodne. Okres do tej pory był regularny, wiedziała dokładnie, w którym dniu będzie go miała, ale dostała 2 dni później. Robiła test ciążowy po 3 tygodniach z samego rana i na teście pokazało, że nie jest w ciąży, ale przerywanymi kreseczkami, czy należy zrobić test ponownie? Po drugim dniu miesiączkowania okres ustąpił, czym to może być spowodowane? Bardzo dużo się stresowała tym, że może być w ciąży, wysiłek fizyczny, miała zapalenie bodajże szyjki macicy, brała tabletki (antybiotyk) i smarowała z zewnątrz maścią.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji. U około 25-30% mężczyzn przed wytryskiem pojawia się nieodczuwalne kropelkowanie nasienia zawierające plemniki, tak więc przerwanie stosunku mogło okazać się spóźnione. Poza tym na Twoim penisie mogły się znajdować plemniki z poprzedniego wytrysku. Pamiętaj, że stosunek przerywany działa negatywnie na życie seksualne, jest przyczyną nerwic seksualnych mężczyzn, u kobiet może spowodować mechanizm blokujący zdolność do przeżywania orgazmu, sprzyja przerostowi gruczołu krokowego (prostaty), a także wystąpieniu zaburzeń równowagi hormonalnej u kobiet.

Piszesz, że dziewczyna nie miała dni płodnych, pamiętaj, że stosowanie naturalnych metod sterowania płodnością jest dobre, ale w przypadku kobiet dojrzałych, takich, które znają swój organizm. Naturalne metody planowania rodziny nie powinny być traktowane jako metoda antykoncepcyjna u młodych ludzi, gdyż jest to metoda polecana kobietom, które znają swój organizm. Aby ocenić, czy były dni płodne, konieczna jest co najmniej roczna obserwacja, najlepiej połączenie obserwacji śluzu szyjkowego i temperatury ciała z metodą kalendarzykową, a każdy najmniejszy nawet stres, zmiana klimatu mogą już zafałszować wyniki.

Według Indeksu Pearla 10-35 par/100 , stosujących stosunek przerywany "zachodzi w ciążę". Plemniki mogą przeżyć w narządach rodnych kobiety nawet 5 dni. Pamiętaj o prezerwatywie, która nie dość, że zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą, to zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przyjmowanie antybiotyków, również wpływa na cykl miesiączkowy.

By dowiedzieć się, czy Twoja partnerka jest w ciąży, zalecam zrobić badanie Beta HCG z krwi.

23.03.2015
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta