×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ryzyko zakażenia wirusem HCV w czasie kontaktów seksualnych

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinikia Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM

Pytanie nadesłane do redakcji

Miesiąc temu po raz pierwszy uprawiałam seks ze swoim nowym partnerem bez użycia prezerwatywy, a jest on zarażony wirusem HCV. Po stosunku krwawiłam i najprawdopodobniej został uszkodzony naskórek. Jak duże jest prawdopodobieństwo, że ja również jestem teraz zarażona?

Odpowiedź

Prawdopodobieństwo zakażenia HCV oceniam w Pani przypadku jako niskie, ponieważ źródłem zakażenia HCV jest krew osoby chorej. Jak rozumiem, Pani partner nie krwawił.

Ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C jest proporcjonalne do ilości zakażonej krwi, która dostała się do Pani organizmu. Szacuje się, że do zakażenia HCV potrzebne jest orientacyjnie 0,1 ml krwi, przy czym ogromny wpływ ma stężenie wirusa we krwi (wiremia). Jeżeli Pani partner ma niską (np. niewykrywalną) wiremię, jest bardzo mało zaraźliwy. Ryzyko zakażenia HCV w czasie kontaktów seksualnych jest generalnie niskie – po ekspozycjach towarzyszących życiu seksualnemu bardzo rzadko dochodzi do przeniesienia zakażenia HCV. Dzieje się tak dlatego, że wirus HCV występuje w ślinie, wydzielinie pochwowej czy spermie w niewielkich ilościach.

Polecamy: Zapalenie wątroby typu C - jaka ilość krwi wystarczy do zakażenia wirusem?

Zakażenie HCV przenosi się przede wszystkim z krwią, podczas narażenia na krew osoby zakażonej. Przykładowo wśród małżeństw, w których jedna osoba była zakażona, dochodziło do przeniesienia zakażenia z częstością szacowaną na 0,07% rocznie, przy czym stosowanie prezerwatyw nie miało istotnego wpływu na to wyjściowo małe ryzyko zakażenia. Z tego powodu zakażenia HCV nie uznaje się za chorobę przenoszoną drogą płciową i władze sanitarne, np. amerykańska CDC, nie zalecają małżeństwom stosowania zabezpieczeń typu prezerwatywy, rekomenduje natomiast unikanie wspólnego używania przedmiotów, które mogą być skażone krwią, np.: szczoteczek do zębów, golarek oraz nożyczek do paznokci i skórek. Należy też unikać aktywności seksualnych w sytuacjach, które mogą prowadzić do kontaktu z krwią, np. gdy partner ma krwawiące dziąsła, w czasie menstruacji itp.

Ryzyko zakażenia można zmniejszyć przez właściwe postępowanie poekspozycyjne. W przypadku błon śluzowych jest to obfite spłukanie wodą. Ryzyko zakażenia HCV jest wyższe przy angażowaniu się w krótkoterminowe związki z licznymi partnerami oraz gdy osoba zakażona HCV jest jednocześnie zakażona HIV. W takich przypadkach CDC zaleca stałe stosowanie prezerwatyw. Jeżeli znając szczegóły ekspozycji, uważa Pani, że mogło dojść do zakażenia, proszę kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, który zaleci odpowiednie badania.

Polecamy: Czy przeniesienie zakażenia HCV przez pocałunki jest realne?


07.08.2023
Wybrane treści dla Ciebie
  • WZW typu C i przewlekłe zapalenie wątroby
  • Ostre wirusowe zapalenie wątroby u dziecka
  • Ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW)
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta