×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szkolne gabinety dentystyczne pod znakiem zapytania

Express Ilustrowany

Prezes NFZ wydał obowiązujące od ubiegłego piątku zarządzenie, w myśl którego za lokalizację na terenie szkoły gabinet stomatologiczny otrzymywałby dodatkowe punkty przy ubieganiu się o umowę z Funduszem. - To znaczący krok w kierunku odbudowy systemu opieki stomatologicznej - twierdzi Anna Maciąg, dyrektor Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Krakowie. Jednak bez dodatkowych pieniędzy nie można na to liczyć.

Dziś w Polsce jest 646 gabinetów dentystycznych na 33 tys. podstawówek i gimnazjów. W Małopolsce pozostało w szkołach zaledwie 18 gabinetów dentystycznych, przede wszystkim w powiecie myślenickim, gdzie są dotowane przez samorząd.

Dyrektor szkoły podstawowej nr 114 w Krakowie Bożena Mikośch zgodzi się na uruchomienie gabinetu, ale pod warunkiem, że wszystkie koszty pokryje NFZ. Także Robert Stępień, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, liczy, że Fundusz wysupła większe sumy na szkolne gabinety. - W przeciwnym razie będzie to nic nie znaczący krok, podjęty w ramach kampanii przedwyborczej - konkluduje Stępień.

08.12.2015

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.