×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy zapalenie jądra po przebytej śwince może prowadzić do bezpłodności?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam pytanie odnośnie do niepłodności po przebyciu świnki. Mój narzeczony w wieku dziecięcym przeszedł świnkę, ale ze względu na niedopilnowanie przez rodziców przeziębił ją i boję się, że to wpłynęło na jego płodność. Jako dorosły mężczyzna przeszedł obrzęk jadra, to chyba było zapalenie jądra. Czy to jest powikłanie po śwince, którą przeszedł jako małe dziecko i czy ma to wpływ na jego płodność?

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic była w Polsce (używam czasu przeszłego, gdyż obecnie dzięki szczepieniom ochronnym przeciwko odrze, śwince i różyczce, świnka rzadko występuje w Polsce) jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia jądra. Jak się szacuje, to powikłanie dotyczy około 1/3-1/5 chłopców w wieku dojrzewania oraz dorosłych mężczyzn, którzy zachorują na świnkę. Powikłanie ma charakter losowy i nie można mu skutecznie przeciwdziałać. Teorie o „przeziębieniu świnki”, jako przyczynie jej powikłań nie zostały potwierdzone, trzeba je raczej „między bajki włożyć”, zatem proszę przynajmniej uniewinnić rodziców narzeczonego. Nikt nie był w stanie zapobiec temu powikłaniu, gdyż nie znamy leku na świnkę.

Z kolei powikłaniem zapalenia jąder rzeczywiście może być upośledzenie płodności, jednakże do bezpłodności po śwince dochodzi bardzo rzadko. Stanem zapalnym objęte musiałyby być oba jądra, następnie musiałoby dojść do niekorzystnego zejścia zapalenia w postaci zwłóknienia jąder i zaniku. Najczęściej zapalenie jądra jest jednostronne i jądro zwykle nie zostaje trwale uszkodzone. Rozumiem, że Pani narzeczony ma oba jądra prawidłowej i zbliżonej wielkości (lewe zwykle jest nieco większe), co jest argumentem przeciwko bezpłodności. Zwłókniałe jądro jest małe i twarde.

Co do kolejnego epizodu zapalenia jądra, to nie mógł mieć związku ze świnką, bo jej przechorowanie zostawia trwałą odporność, a rzadkie przypadki ponownych zachorowań przechodzą łagodnie, czyli bez powikłań.

Przyczyn zapalenia jądra i najądrzy jest znacznie więcej, np. inne wirusy poza świnką, jak CMV i Coxsackie, zakażenia przenoszone drogą płciową (rzeżączka, Chlamydia, Ureaplasma) czy infekcje bakteryjne jako powikłania zakażeń dróg moczowych (np. pałeczką E. coli). Nie potrafię powiedzieć, z jakiego powodu doszło do ponownego zapalenia jądra.

Chorobami męskich narządów płciowych zajmują się urolodzy oraz androlodzy i właśnie u takich lekarzy specjalistów proszę szukać ewentualnej pomocy. Obecnie można sprawdzić płodność Pani narzeczonego za pomocą badania nasienia. Badania seminologiczne, bo tak je się fachowo nazywa, są wykonywane w większości dużych miast.

Podsumowując, jeżeli świnkowe zapalenie jądra było jednostronne, a drugie jądro nie było zajęte, to Pani narzeczony jest z pewnością płodny. Nawet jeżeli zajęte były oba jądra, ryzyko niepłodności jest małe. Najprościej sprawdzić płodność za pomocą badania nasienia.

28.04.2015
Zobacz także
Inne pytania
  • Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych
  • Parestezje
  • Co to jest ganglion?
  • Przyczyny nadpłytkowości
  • Brak węchu (anosmia)
Wybrane treści dla Ciebie:
  • Niepłodność
  • Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
  • Świnka (nagminne zapalenie przyusznic)
  • Świnka u dorosłych

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.