Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, charakteryzującą się gruboplamistą wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką.
Zakaźność odry jest bardzo duża. Chory na odrę jest zakaźny dla otoczenia 3–5 dni przed wysypką i przez pierwsze 3 dni wysypki. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na odrę. Wirusy odry przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową. Okres wylęgania wynosi 9–11 dni.
Przebieg kliniczny odry dzieli się na okres nieżytowy (zwiastunów), wysypkowy i zdrowienia. Okres nieżytowy trwa 3–4 dni i obejmuje: wysoką gorączkę, kaszel suchy, męczący, zapalenie gardła, katar, zapalenie spojówek ze światłowstrętem.
Po 3–4 dniach okresu nieżytowego pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką (plamki Koplika - ryc.). Plamki znikają po wystąpieniu wysypki.

Okres wysypkowy zaczyna się ok. 14. dnia po zakażeniu, po okresie nieżytowym. Towarzyszy mu wysoka gorączka. Za uszami na twarzy i na szyi pojawia się plamista wysypka, czasami grudkowa, która w drugiej dobie schodzi na tułów, a w trzeciej obejmuje kończyny. Ma tendencję do zlewania się. W okresie zdrowienia gorączka spada, wysypka brunatnieje i ustępuje w takiej kolejności, w jakiej wystąpiła. Przebarwienia po wysypce i delikatne złuszczanie naskórka utrzymują się ok. 2 tygodni. Odrę rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, badań serologicznych i wirusologicznych.
Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, polega na obniżaniu gorączki i nawadnianiu. Przebycie odry pozostawia trwałą odporność.
Jakie są powikłania odry?
W przebiegu odry występują powikłania: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego, biegunka. Bardzo poważne są powikłania neurologiczne (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu). Odległym powikłaniem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną. Występuje po kilku lub kilkunastu latach od zachorowania na odrę. Częściej u osób, które przebyły odrę przed ukończeniem 2. roku życia.
Leczenie powikłań odry prowadzi się w szpitalu. W zależności od rodzaju powikłań stosuje się antybiotyki, preparaty steroidowe, przeciwdrgawkowe.
W zapobieganiu odrze najważniejsze są szczepienia ochronne. Dzięki powszechnie prowadzonym szczepieniom ochronnym liczba zachorowań wyraźnie spadła. Obecnie rocznie rejestruje się w Polsce tylko ok. 100 przypadków odry.