Diabetycy spotkali się z posłami

mojacukrzyca.pl; sejm.gov.pl

Na wniosek Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą odbyło się pierwsze robocze spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków.

W posiedzeniu wzięli udział parlamentarzyści Zespołu na czele z jego przewodniczącym Cezarym Tomczakiem a także Wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem oraz przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia Tomaszem Latosem.

Wśród zaproszonych gości była reprezentacja Ministerstwa Zdrowia z Dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej na czele Arturem Fałkiem oraz przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – z prezesem Andrzejem Baumanem, Alicją Szewczyk prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego a także przedstawiciele Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Znaczącą cześć prawie dwugodzinnego spotkania zajęła prezentacja Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Zwrócono przede wszystkim uwagę na skutki wprowadzenia ustawy refundacyjnej oraz brak przemyślanej i długofalowej strategii działań w zakresie leczenia i profilaktyki cukrzycy.

W odniesieniu do przedstawionych problemów Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej Artur Fałek potwierdził fakt oszczędności NFZ w wydatkach na leki cukrzycowe i jednocześnie zwrócił uwagę na ogólną kwotę wydatków ponoszonych na leki dla cukrzyków. Ponadto nie zaprzeczył faktycznemu wzrostowi odpłatności, spowodowanemu wprowadzonym przez ustawę zakazem promocji. Dodał, że kwestie ceny leków leżą po stronie producentów.

W sprawie refundacji analogów długo działających w cukrzycy typu 2 Fałek zaznaczył, iż proces ich wprowadzania na listy jeszcze trwa i Ministerstwo jest otwarte na dalsze negocjacje.

W kwestii leków inkretynowych Artur Fałek stwierdził, iż są zbyt drogie jak na polski system opieki zdrowotnej a ich koszty są zbyt wysokie w stosunku do efektów, jakie przynoszą. Jednocześnie zapowiedział, iż Komisja Ekonomiczna Ministerstwa Zdrowia prowadząca negocjacje zwraca uwagę na poprawę jakości leków i wyrobów medycznych i w związku z tym będzie weryfikowała jakość pasków do glukometrów podczas odnawiania decyzji refundacyjnych.

Spore zainteresowanie wzbudziły przedstawianie przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą kwestie uregulowania rozporządzeń dotyczących pobytu dzieci z cukrzycą w przedszkolach i szkołach oraz kwestie orzekania o niepełnosprawności dzieci chorych na cukrzycę.

Przewodniczący Zespołu ds. Diabetyków zapowiedział, że na podstawie przedstawionych informacji i sugerowanych rozwiązań wystąpi do odpowiednich Ministerstw o wyjaśnienia i podjęcie odpowiednich działań.

Prezes PSD Andrzej Bauman zaapelował o uznanie cukrzycy jako priorytetu polityki zdrowotnej na kolejne lata a Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz przedstawiła konieczność opracowania Narodowego Programu Cukrzycy. Natomiast Alicja Szewczyk zaapelowała o znalezienie środków na zatrudnianie kształconych za publiczne pieniądze pielęgniarek na stanowiskach edukatorów diabetologicznych finansowanych ze środków NFZ.

Retransmisję z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków można obejrzeć na stronie sejm.gov.pl

24.06.2013
Zobacz także
  • Leki przeciwcukrzycowe
  • Senacka komisja za poprawą opieki nad chorymi na cukrzycę
  • Diabetycy niezadowoleni z nowej listy leków
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.