Nowy minister – nadzieje i sceptycyzm

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Dymisja Konstantego Radziwiłła stała się faktem. Nowy minister prof. Łukasz Szumowski, jak podkreślają rozmówcy MP.PL, może być dla ochrony zdrowia nowym otwarciem, pod warunkiem jednak, że otrzyma znacząco większe, niż poprzednik, wsparcie od premiera. Nie tylko w sferze werbalnej.

Premier Mateusz Morawiecki i nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas pierwszego po rekonstrukcji posiedzenia rządu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

– Nowy minister zawsze rodzi nowe nadzieje. Gratulujemy Łukaszowi Szumowskiemu objęcia stanowiska i mamy nadzieję, że będzie się wsłuchiwał w głos samorządu – mówi MP.PL dr Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zapowiadając jednocześnie, że jeszcze dziś wystosuje do ministra zdrowia zaproszenie na najbliższe posiedzenie NRL, które odbędzie się w piątek. – Jeżeli prof. Szumowski codziennie praktykował w szpitalu, to oznacza, że zna codzienne problemy pacjentów i sposoby jak można im pomóc.

– Minister może liczyć na naszą pomoc merytoryczną. W ciągu dwóch lat działania cały zespół Porozumienia Rezydentów gruntownie przeszkolił się w wielu dziedzinach, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia publicznego, nakładów ponoszonych na ochronę zdrowia – powiedział nam Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. – Naszym największym zmartwieniem są straty spowodowane tym, że mamy nieefektywny system opieki zdrowotnej.

Nowy minister zdrowia nie powinien jednak liczyć ani na „sto dni spokoju”, ani na „kredyt zaufania”, jeśli miałby się on przejawiać odłożeniem postulatów lekarzy na przyszłość.

– Liczymy, że prof. Łukasz Szumowski będzie w stanie przekonać rząd i kierownictwo partii o konieczności zwiększenia nakładów – podkreśla Patecki, przypominając, że gdy po ostatnim, piątkowym spotkaniu Konstanty Radziwiłł mówił w mediach, że „rezydenci chcieli rozmawiać tylko o pieniądzach”, zapomniał dodać, że chodziło nie o podwyżki dla nich, nie o wyższe wynagrodzenia, a o pieniądze na ochronę zdrowia. – O pieniądze na 6,8 procent PKB, które jest naszym marzeniem. Minister może liczyć na naszą przyjaźń i na naszą szczerość i oczywiście ma u nas kredyt zaufania, ale my w przyjaźni zarówno dużo dajemy od siebie, jak i dużo wymagamy. Wierzymy w to, że osoba, która obejmuje urząd w tak trudnym okresie będzie oczekiwanym przez nas mężem stanu.

Dużo skromniejsze oczekiwania co do rezultatów zmiany na stanowisku szefa resortu zdrowia ma dr Maciej Piróg, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Dobrą informacją jest dymisja Konstantego Radziwiłła, bo była w pełni uzasadniona. Minister zdrowia stracił stanowisko, żeby uspokoić nastroje w środowiskach związanych z ochroną zdrowia – ocenia dr Piróg, zwracając jednak uwagę, że nadzieje co do następcy Radziwiłła były większe. – Wydawało się, że premier Mateusz Morawiecki ma dla ochrony zdrowia jakiś pomysł, jakiś plan. Nie widzę go w tej chwili.

Dr Piróg podkreśla, że nowy minister zdrowia na pewno nie może liczyć na czas spokoju. I nie tylko dlatego, że lekarze nie złożą broni, nie wrócą do klauzul opt-out i nie rozwiąże się problem z obsadą dyżurów itd. – Dziś na zespole zdrowotnym Rady Dialogu Społecznego samorząd pielęgniarek i położnych przedstawił prezentację, co czeka system ochrony zdrowia w ciągu najbliższych 15 lat, tylko w zakresie kadry pielęgniarskiej, jeśli nie podejmiemy radykalnych decyzji. Liczby są szokujące! Wiadomo, że Polska wśród krajów OECD ma najniższy, albo jeden z najniższych wskaźników jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Żeby utrzymać ten zawstydzający, haniebny wskaźnik, w najbliższych latach do zawodu musiałoby co roku wchodzić cztery razy więcej osób niż w tej chwili. Nie dwa, tylko osiem tysięcy – podkreśla Maciej Piróg.

Jego zdaniem „dobra zmiana” w resorcie zdrowia jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy zdrowie naprawdę stanie się priorytetem rządu i samego premiera Mateusza Morawieckiego. Nowemu ministrowi słowa i obietnice sukcesu nie zagwarantują.

Data utworzenia: 09.01.2018
Nowy minister – nadzieje i sceptycyzmOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • niewolnik
   2018-01-11 16:48
   Nowa jakość zniewolenia? https://www.youtube.com/watch?v=jqHO2bBA6C8&t=66sodpowiedz
  • taaaa
   2018-01-11 16:01
   Taaaa.. i ta smieszna deklaracja wiary.. bardzo budujaca perspektywa powrotu do sredniowiecza !!odpowiedz
   • mm
    2018-01-12 10:03
    Zapraszam na Bliski Wschód! Tam się odwrócisz i pędem powrócisz do 'sredniowiecza'.odpowiedz
    • Zbysio
     2018-01-14 17:07
     Leczenie : na trzy 'zdrowaśki' do pieca.odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Bolesna prawda o leczeniu bólu
  Sieć Watchdog Polska wzięła pod lupę problematykę leczenia bólu w polskich szpitalach. Wnioski nie napawają optymizmem – brakuje opracowanych schematów postępowania, personel nie jest szkolony w tym zakresie, a stosowane metody odstają od światowych standardów.
 • O co walczą rodzice niepełnosprawnych?
  Trwający od kilku dni protest rodziców dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie to kolejna w ostatnich latach odsłona dramatu wynikającego z braku systemowych rozwiązań dla tej grupy społecznej.
 • System czy atrapa
  90 proc. Polaków źle ocenia system ochrony zdrowia, ale ponad połowa nie chce słyszeć o podniesieniu składki zdrowotnej. Polacy są skłonni się zgodzić, że służba zdrowia potrzebuje większych pieniędzy, ale proponują, by szukać ich w budżecie państwa albo w kieszeniach pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń.
 • Sztuczne wydłużanie hospitalizacji wiecznie żywe
  Choć powszechnie znaną praktyką jest sztuczne wrzucanie pacjentów do trybu szpitalnego na dłużej, nikt się do tego nie przyzna. Szpitale z umowami z NFZ z oczywistych powodów nie chcą rozmawiać na ten temat – mówi Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.