×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Krajewski: Dobra robota rezydentów

FPZ

Protest rezydentów, który właściwie był manifestacją niż rzeczywistym protestem, uświadomił społeczeństwu, jak kruche są fundamenty systemu ochrony zdrowia w Polsce. Wcześniej wiele się o tym mówiło, ale taki przekaz nie do końca docierał do szerokiej świadomości społecznej - mówi prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, dla którego z tego właśnie powodu akcja młodych lekarzy jest jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku.


Prezes FPZ Jacek Krajewski. Fot. arch. wł.

Jego zdaniem, rezydenci przekonali społeczeństwo, że lekarze mało zarabiają, pracują ponad siły, a w dodatku jest ich u nas najmniej w Europie i wkrótce może nas nie mieć kto leczyć. Jak podkreśla Krajewski, głos środowisk medycznych, które od dawna alarmowały o zagrożeniach, nie zawsze trafiał nie tylko do zwykłych obywateli, ale także do polityków. Teraz, w opinii prezesa PZ, jest szansa, że i oni wreszcie zrozumieli, jak trudna jest sytuacja. Co ważne, w ślad za protestem poszła inicjatywa ustawodawcza, która zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB.

Uświadomienie zagrożeń to jedno, a mądre decyzje - drugie.

- W dziedzinie podstawowej opieki zdrowotnej kolosalne znaczenie miało uchwalenie ustawy o POZ - uważa Krajewski. - Jednak ustawa została napisana chaotycznie i wymaga poprawek, brakuje w niej precyzyjnego określenia podstawowych kwestii, by wymienić tylko definicję pracownika POZ (zarówno lekarza, jak i pielęgniarki) czy zasad funkcjonowania opieki koordynowanej. Czekaliśmy na ustawę, która coś zmienia, a nie tylko opisuje, w dodatku niejasno. Z tego powodu ustawa POZ jest dla nas rozczarowaniem roku 2017.

Wśród licznych zmian, wprowadzonych w ciągu minionych 12 miesięcy, są takie, których konsekwencje mogą negatywnie wpłynąć na najbliższe lata, a ich skutki mieć wręcz nieodwracalny charakter. Takie właśnie zagrożenie prezes Krajewski dostrzega w przyjętym w minionym roku rozporządzeniu Ministra Zdrowia, dotyczącym zasad oceny ofert w konkursach na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

- Jeśli te przepisy wejdą w życie, upadną małe poradnie, a to wydłuży jeszcze bardziej kolejki do specjalistów i w rezultacie obciąży POZ - uważa Krajewski.

A kto według Prezesa Porozumienia Zielonogórskiego zasłużył na miano bohatera roku 2017 w zdrowiu? - Zdecydowanie takim "bohaterem" jest Porozumienie Zawodów Medycznych, które zdołało pójść za ciosem protestu rezydentów i przedstawić własny projekt ustawy, podnoszącej nakłady na zdrowie - mówi Krajewski. - Warto też pochwalić ZUS, który nie tylko wsłuchał się w głos środowiska, ale i wykonał ogromną pracę, upraszczając i ułatwiając system e-zwolnień, zgodnie z oczekiwaniami.

11.01.2018

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.