×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Będzie przełom w rozmowach?

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Dzisiaj kolejna odsłona negocjacji na linii Porozumienie Rezydentów OZZL – Ministerstwo Zdrowia. – Sygnałem dla nas jest dobra wola ministra Łukasza Szumowskiego i liczymy na to, że pójdą za nią konkretne rozwiązania. Mamy informacje, że Ministerstwo Zdrowia nad nimi pracuje i wierzymy, że dzisiaj zostaną one zaprezentowane – mówi MP.PL Marcin Sobotka z PR OZZL.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Dzisiaj po południu minister zdrowia Łukasz Szumowski po raz pierwszy spotka się z przedstawicielami PR OZZL. Na spotkanie młodzi związkowcy wybierają się z własnymi wyliczeniami dotyczącymi podniesienia nakładów na zdrowie.

– Naszą symulację przedstawimy na dzisiejszym spotkaniu. Chcielibyśmy ją omówić – mówi Marcin Sobotka.

Przygotowane na zlecenie PR OZZL wyliczenia dotyczą osiągnięcia 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku oraz postulowanego wcześniej pułapu 6,8 proc. PKB w 2027 lub w 2028. – Wyliczenia są po to, abyśmy mieli w rozmowach konkretny argument w zależności od przebiegu negocjacji – wyjaśnia Sobotka i dodaje: – Nam również zależy na tym, aby nasze postulaty były realne w stosunku do budżetu państwa.

Jak przekonuje, PR OZZL dostrzega szansę na zawarcie porozumienia już dzisiaj. – Wszystko zależy od tego, z jakimi propozycjami przyjdzie minister zdrowia. Liczymy na jego realną ocenę sytuacji i przedstawienie odpowiednich rozwiązań – mówi Sobotka. – Jesteśmy elastyczni i chcielibyśmy dla dobra pacjentów spór, jak i sytuację kryzysową, jak najszybciej zakończyć. Muszą jednak pojawić się dodatkowe środki na ochronę zdrowia, bo bez tego nie ruszymy z miejsca. To jest warunek konieczny do podjęcia rzeczowych rozmów i kontynuowania ich w celu ustalenia szczegółów. Najważniejszą sprawą jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia.

Po ostatnim spotkaniu z ministrem Konstantym Radziwiłłem rezydenci zastrzegli, że nie usiądą do negocjacji, jeżeli resort nie zaproponuje konkretnych rozwiązań. Dzisiaj po zmianie na stanowisku szefa MZ wolę rozmów dostrzegają i są gotowi do dalszego dialogu.

– Sygnałem dla nas jest dobra wola ministra Szumowskiego i liczymy na to, że pójdą za nią konkretne rozwiązania – mówi Sobotka. – Mamy informacje, że Ministerstwo Zdrowia nad nimi pracuje i wierzymy, że dzisiaj zostaną one zaprezentowane. Jesteśmy pełni nadziei, że dzisiejsze spotkanie będzie przełomowe i wniesie coś nowego do rozmów między Porozumieniem Rezydentów a Ministerstwem Zdrowia. Wierzymy, że dojdzie do przełomu w rozmowach.

19.01.2018
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.