×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Seniorzy najbardziej narażeni na upadki po opuszczeniu szpitala

W pierwszym półroczu po opuszczeniu szpitala seniorzy są najbardziej narażeni we własnym mieszkaniu na upadki. Mogą one doprowadzić do groźnych złamań kości, takich jak złamanie szyjki kości udowej.


Fot. pixabay.com

„Age and Ageing” informuje, że przeanalizowano na nowo 15 badań, w których badano ryzyko upadku wśród seniorów. Objęto nimi 3,3 tys. osób, które były średnio w wieku 77 lat.

Upadki są jednym z najpoważniejszych problemów seniorów, ponieważ doprowadzają do unieruchomienia i niepełnosprawności. Złamanie szyjki kości udowej grozi nawet śmiercią (może doprowadzić do powikłań takich jak opadowe zapalenie płuc).

Główny autor najnowszej metaanalizy dr Chiara Naseri ze School of Physiotherapy and Exercise Science Curtin University zwraca uwagę, że po hospitalizacji osoby starsze są często w gorszym stanie fizycznym, co zwiększa ryzyko upadków i złamań kości. Stan ten utrzymuje się zwykle w pierwszych sześciu miesiącach po powrocie do domu; powodem jest osłabienie na skutek wielodniowego unieruchomienia w łóżku, zmiana leków i zaleceń lekarskich.

Zdaniem specjalisty, aby zmniejszyć ryzyko upadku należy odpowiednio zmodyfikować mieszkanie seniorów. Z badań wynika, że w ten sposób można zmniejszyć ryzyko kolejnego upadku o 37 proc. Chodzi o usunięcie przedmiotów, np. dywanów, o które można się potknąć.

Dr Leigh-Ann Plack z Hospital for Special Surgery w Nowym Jorku w wypowiedzi dla Reutersa zwraca uwagę, że upadkom seniorów sprzyja również lęk przed nimi. Osoby starsze tak się ich obawiają, że mogą być ostrożniejsze. Jest to korzystne, ale jednocześnie sprawia, że unikają ćwiczeń i wysiłku fizycznego, co z kolei sprawia, że są bardziej narażeni na upadki.

11.04.2018
Zobacz także
  • Joga zalecana seniorom
  • Potrzebne warunki, by seniorzy byli aktywni społecznie i zawodowo
  • Konieczna edukacja seniorów nt. leków
  • Aktywność życiowa miarą jakości życia seniorów
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta