Polski nie stać, aby leczyć nieskutecznie

Paweł Żebrowski

Większą uwagę należy poświęcić profilaktyce, która pomoże obniżyć wydatki na ochronę zdrowia – podkreślali w czwartek eksperci podczas II Kongresie Zdrowia Pracodawców RP.

Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Jak ocenił, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, w dyskusji o systemie zdrowia pacjent zszedł na margines, a w centrum znalazły się wydatki, spory personalne, żądania płacowe. – A to pacjent i jego bezpieczeństwo jest najważniejsze – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo pacjentów wpływa na wszystkie gałęzie gospodarki. Wspomniał tu o braku rąk do pracy. – Mało kto zastanawia się, ilu chętnych do pracy Polaków nie może pracować, bo trawi ich choroba, nagła lub ta wynikająca z wieku. Ilu z nich mogłoby być aktywnych zawodowo, gdyby system ochrony zdrowia był w stanie im pomóc – podkreślił prezydent Pracodawców RP.

Dyrektor Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma Bogna Cichowska-Duma uważa, że Polski nie stać na to, żeby leczyć tanio. – Należy utrzymywać Polaków w dobrym zdrowiu. Jeżeli chcemy utrzymać rozwój gospodarczy nie stać nas na to, aby leczyć tanio. Powinniśmy stosować jak najnowocześniejsze terapie, które pozwalają na szybsze wyleczenie pacjenta – podkreśliła. Zwróciła uwagę, że przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych, dlatego chciałaby, aby miał większy udział w polskim PKB.

Również wiceminister Zbigniew Król zwrócił uwagę, że Polski nie stać, aby leczyć nieskutecznie. – To rzecz, która na pewno wymaga zmiany – podkreślił. Zapewniał, że pacjent w Polsce jest bezpieczny. – Być może efektywność wykorzystywania środków do przywracania zdrowia wymaga jeszcze wiele pracy.

Z kolei Anna Rulkiewicz (grupa Lux Med) podkreśliła, że więcej uwagi należy poświęcić profilaktyce. Według niej, należy jak najdłużej utrzymać pracujących Polaków w zdrowiu. Według niej, na ochronę zdrowia w Polsce wydaje się zbyt mało środków. Jak zaznaczyła, należy wzmocnić kontrolę m.in. skuteczności leczenia. – Zupełnie leży u nas profilaktyka. Jasno mówi o tym raport NIK: tylko ok. 1 proc. wydatków na zdrowie przeznaczmy na profilaktykę. Jak chcemy budować zdrowe społeczeństwo bez profilaktyki – pytała.

Minister sportu Witold Bańka podkreślił, że według badań tylko 39 proc. Polaków jest aktywna fizycznie. Zwrócił uwagę, że zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, za aktywne fizycznie przyjmuje się osoby, które w ciągu tygodnia podejmują 150 min. umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 min intensywniejszego wysiłku. Przekonywał, że większa aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności, m.in. na choroby serca, co z kolei przekłada się na zmniejszenie wydatków na ochronę zdrowia.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna mówił m.in. na temat współpracy między instytucjami państwowymi. – Zmianą, którą w ostatnich miesiącach udało się przeprowadzić jest nawiązanie bliskiej współpracy z KRUS i ZUS. Efekty tej współpracy zobaczymy od 1 lipca. Zmieniamy opiekę koordynowaną nad pacjentem z zawałem mięśnia sercowego – powiedział. Zwrócił uwagę, że dzięki temu lepsza będzie rehabilitacja takich pacjentów.

Poseł PiS Andrzej Sośnierz zaznaczył, że zdrowie nie jest najważniejsze dla obywateli tylko dla pacjentów. – Zdrowy obywatel nie uznaje zdrowia jako najważniejszą cechę. Gdyby tak było, to wielu z nas nie odwlekałoby decyzji zdrowotnych, bo ma coś ważniejszego do załatwienia – powiedział. – Trzeba byłoby też nastawić system zdrowia na efekty. Od lat o to apeluję, żeby minister zdrowia i NFZ nastawili się przede wszystkim na analizę swojej działalności.

27.04.2018
Zobacz także
  • Skąd się biorą opinie pacjentów o lekarzach?
  • Homeopaci leczą drożej i mniej skutecznie
  • Pokazać pacjentowi, ile kosztuje leczenie
  • Pacjent lekarzowi wilkiem?
  • Czy pacjenci będą płacić za leczenie w publicznych szpitalach?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta