W czasie pandemii 1/3 seniorów przerwała leczenie

Aż jedna trzecia ankietowanych seniorów w czasie pandemii przerwała dotychczasowe leczenie – wykazał raport opublikowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.


Fot. pixabay.com

Badanie „Zdrowie polskich seniorów podczas pandemii” przeprowadzono w sierpniu 2020 r. w grupie 1118 osób powyżej 60. roku życia. Wynika z niego, że seniorzy mają kłopoty z dostępem do opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów. Doskwiera im też ograniczenie kontaktów społecznych i poczucie osamotnienia.

Niepokojące jest, że aż jedna trzecia ankietowanych przyznała, że przerwała dotychczasowe leczenie, co może mieć poważne skutki dla ich zdrowia. „Czekam na lepsze czasy i się wcale nie leczę” – oznajmiła w wywiadzie jedna z seniorek.

„Podsumowując wypowiedzi tych osób, widzimy, że polscy seniorzy nie posiadają rzetelnej wiedzy na temat pandemii COVID-19, mają problem z dostępem do opieki medycznej i najbardziej potrzebują dostępu do lekarzy specjalistów” – stwierdzają autorzy raportu.

Podkreślają, że ankietowani dobrze radzą sobie z otrzymywaniem e-recepty, przedłużaniem zaleceń, jeśli stan zdrowia się nie zmienia, ale wskazują, że teleporada nie zastąpi im tradycyjnej wizyty u lekarza.

Aż 67 proc. ankietowanych narzeka na ograniczony dostęp do opieki medycznej w czasie pandemii. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się chorzy wymagający konsultacji lekarzy specjalistów. „Brak dostępu do specjalistów utrudnia leczenie chorób przewlekłych, a co za tym idzie, może skutkować pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia seniorów” – zwraca się uwagę w raporcie.

Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych dr hab. n. med. Filipa Szymańskiego, należy przekonywać seniorów, że dobra kontrola chorób przewlekłych może przełożyć się na ich sukces. „Każdy mówi o koronawirusie, ale konsekwencje braku leczenia chorób przewlekłych będą dużo gorsze niż cała pandemia” – podkreśla.

Blisko 42 proc. ankietowanych seniorów stwierdza, że może liczyć na swoich bliskich i ma z kim porozmawiać o swoich sprawach i problemach, jednak brakuje im kontaktu z szerszym gronem osób. 52 proc. seniorów, w mniejszym lub większym stopniu, ale bardziej niż przed pandemią odczuwa samotność.

Wiele organizacji, takie jak kluby seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku, zawiesiły swoją działalność stacjonarną, co dla niektórych oznacza niemal całkowity brak kontaktu z innymi ludźmi. Na to nakłada się życie w niepewności z powodu pandemii, co z kolei pogarsza kondycję psychiczną seniorów.

23.09.2020
Zobacz także
  • Rok bez leczenia
  • Bez ograniczania aktywności
  • Pacjenci o dostępie do leczenia
  • Pacjent z opaską z imieniem i nazwiskiem?
  • Senior u lekarza
  • Rawa Mazowiecka - szpital wdraża program teleopieki
  • Dlaczego Polacy przechodzą na emeryturę?
  • Słownik czasów pandemii
  • Dzisiejsi seniorzy są „młodsi” niż ich rówieśnicy z przeszłości
  • Prezes PUO: więcej szkody z opóźnionej diagnozy niż z koronawirusa
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.