Od 1 maja bilans zdrowia osoby dorosłej

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić od 1 maja 2025 r. nowy program profilaktyczny „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” i m.in. badania przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej dla dzieci – wynika z projektu rozporządzenia skierowanego we wtorek do konsultacji publicznych.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.

Zawiera on kilka elementów, m.in. przepisy do zapowiedzianego przez resort nowego programu profilaktycznego „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który zastąpi program „Profilaktyka 40 plus”.

W przypadku pacjentów w wieku 20-49 lat wprowadza się wykonywanie profilaktycznych badań bilansowych raz na pięć lat, a w przypadku pacjentów powyżej 49 lat nie częściej niż raz na trzy lata.

Zdaniem resortu bilans pozwoli ocenić stan zdrowia i wdrożyć odpowiednie interwencje prozdrowotne. Będzie on wykonywany u każdej osoby dorosłej, niezależnie od wywiadu zdrowotnego, po ukończeniu 20 lat.

„Ocena stanu zdrowia będzie dokonywana w obszarze: stylu życia, wywiadu rodzinnego (m.in. choroby uwarunkowane genetycznie), chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych, zdrowia psychicznego, uzależnień, realizacji szczepień zalecanych. Zakres bilansu będzie uzależniony od wieku i płci pacjenta oraz wcześniej rozpoznanych u niego czynników ryzyka lub chorób przewlekłych” – brzmi fragment uzasadnienia do projektu.

Projekt umożliwia również lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej wydanie skierowania na badanie w kierunku HIV.

„Epidemiologia HIV w naszym kraju wskazuje, że wirus ten stanowi poważne wyzwanie zdrowotne. W ostatnich trzech latach zaobserwowano znaczący wzrost liczby nowych zakażeń. Wobec powyższego jest istotne umożliwienie szerokiego dostępu do diagnozowania w kierunku zakażenia HIV. Wczesne wykrycie zakażenia HIV i jego skuteczne leczenie umożliwiają normalne funkcjonowanie, a czas przeżycia osoby zakażonej może być porównywalny do czasu przeżycia populacji ogólnej” – uzasadniło MZ.

Resort daje też w rozporządzeniu lekarzom POZ możliwość wystawiania skierowania na badanie stężenia wapnia całkowitego w surowicy krwi – będzie to świadczenie gwarantowane.

W projekcie znalazły się też zapisy wprowadzające na etapie rocznego obowiązkowego przegotowania przedszkolnego badania hipercholesterolemii rodzinnej z uwzględnieniem badań: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglicerydy, cholesterol nie-HDL (wartość wyliczana).

Ministerstwo wyjaśniło w uzasadnieniu, że wytyczne kliniczne rekomendują wprowadzenie badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania hipercholesterolemii rodzinnej u dzieci.

Badanie będzie prowadzone na próbce krwi żylnej pobranej na czczo. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w zakresie poziomu cholesterolu LDL (> 130 mg/dl) będzie konieczne powtórne badanie próbki żylnej, aby potwierdzić i uśrednić oznaczenia. W razie potwierdzenia nieprawidłowości lekarz wykonujący badanie bilansowe kieruje pacjenta do leczenia specjalistycznego w poradni endokrynologicznej, diabetologicznej lub chorób metabolicznych dla dzieci.

Konsultacje projektu potrwają 21 dni.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 maja 2025 r. Termin ten jest związany z zakończeniem 30 kwietnia 2025 r. realizacji „Profilaktyki 40 plus”.

19.03.2025
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.