×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Astma - co warto wiedzieć

 • Astma

  Astma

  Astma jest chorobą, która dotyczy oskrzeli. Tchawica i oskrzela to rurki doprowadzające powietrze do płuc. Oskrzela są zbudowane z chrząstki, stanowiącej „szkielet” lub „rusztowanie” ich ściany, mięśni i błony śluzowej.

 • 
Nakładanie astmy i&nbsp;POChP (<i>asthma-COPD overlap</i> – ACO)

  Nakładanie astmy i POChP (asthma-COPD overlap – ACO)

  Odróżnienie astmy od przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) może być trudne, szczególnie u osób starszych i palących tytoń. U niektórych pacjentów stwierdza sie obecność obu tych chorób, czyli nakładanie astmy i POChP. U pacjentów z nakładaniem astmy i POChP choroba ma często cięższy przebieg.

 • Trochę historii – jak leczono astmę?

  Trochę historii – jak leczono astmę?

  Astma jest chorobą znaną od czasów starożytnych. Jedne z najstarszych opisów choroby znajdują się, między innymi w tzw. papirusie Ebersa (ok. 1500 r. p.n.e.) oraz w pismach Hipokratesa (ok. 400 r. p.n.e.).

 • Uczulenie? Alergia? Co to znaczy?

  Uczulenie? Alergia? Co to znaczy?

  Z codziennego doświadczenia wiemy, że osoba uczulona reaguje w sposób patologiczny na substancje, które nie są szkodliwe i nie powodują żadnych objawów u osób nieuczulonych.

 • Astma u&nbsp;palaczy

  Astma u palaczy

  Oskrzela chorych na astmę są bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Nabłonek wyścielający oskrzela chorych jest często uszkodzony i odsłania głębsze warstwy ściany oskrzeli. W wyniku tego są one bardziej wrażliwe na czynniki drażniące niż oskrzela osoby zdrowej.

 • Astma aspirynowa

  Astma aspirynowa

  Astma aspirynowa, obecnie określana jako choroba układu oddechowego nasilana przez aspirynę jest szczególną postacią astmy. Podstawową jej cechą jest nadwrażliwość na aspirynę (kwas acetylosalicylowy) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, oznaczane często skrótem NLPZ lub pochodzącym z języka angielskiego skrótem NSAID.

 • Co to jest astma? Jakie są jej przyczyny i&nbsp;objawy?

  Co to jest astma? Jakie są jej przyczyny i objawy?

  Astma to poważny problem zdrowotny dotyczący wszystkich grup wiekowych, z rosnącą częstością występowania. Na astmę choruje około 300 milionów osób na całym świecie, a prognozuje się, że do 2025 r. liczba chorych może osiągnąć 400 milionów.

 • Kto choruje na astmę?

  Kto choruje na astmę?

  Astma nie wybiera. Chorują ludzie niezależnie od wieku, rasy i płci. Na całym świecie na astmę choruje ponad 300 milionów ludzi! Naukowcy oceniają, że w Polsce na astmę cierpi prawie 2 miliony osób, czyli około 5% populacji.

 • Co się dzieje w&nbsp;oskrzelach podczas napadu astmy?

  Co się dzieje w oskrzelach podczas napadu astmy?

  Przyczyną astmy jest toczący się w oskrzelach proces zapalny. Nawet w okresie wolnym od objawów w błonie śluzowej oskrzeli znajdują się liczne komórki zapalne, m.in. eozynofile i limfocyty.

 • Astma zawodowa

  Astma zawodowa

  U większości chorych możliwe jest uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby, dzięki czemu nie powinna przeszkadzać ona w podjęciu lub kontynuowaniu pracy i  nauki.

 • Objawy astmy

  Objawy astmy

  Typowe dla astmy jest występowanie napadów duszności i kaszlu, często w nocy i nad ranem. Pomiędzy napadami większość chorych nie odczuwa żadnych objawów.

 • Zwierzęta domowe

  Zwierzęta domowe

  Chorzy na astmę często się zastanawiają, czy mogą hodować w domu zwierzęta. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta, gdyż ryzyko, że pupil będzie źle wpływał na nasze zdrowie, zależy od dwóch czynników: gatunku zwierzęcia oraz ewentualnego uczulenia na alergeny.

 • Proces zapalny w&nbsp;oskrzelach

  Proces zapalny w oskrzelach

  Proces zapalny (reakcja zapalna, zapalenie) to reakcja organizmu na czynniki potencjalnie szkodliwe. Na przykład: po wniknięciu bakterii do płuc komórki układu odpornościowego rozpoznają „wroga” i usiłują go zniszczyć. W miejscu wniknięcia bakterii toczy się proces zapalny, który najczęściej szybko doprowadza do zniszczenia bakterii.

 • Astma: co to znaczy?

  Astma: co to znaczy?

  Astma jest heterogenną chorobą, zwykle charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych i występowaniem takich objawów, jak świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel, o zmiennej częstości i nasileniu, związanych z rożnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

 • Astma i&nbsp;sport

  Astma i sport

  Astma nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń fizycznych ani uprawiania sportu. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu chorych na astmę unika ćwiczeń fizycznych.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.