Astma
Astma jest chorobą, która dotyczy oskrzeli. Tchawica i oskrzela to rurki doprowadzające powietrze do płuc. Oskrzela są zbudowane z chrząstki, stanowiącej „szkielet” lub „rusztowanie” ich ściany, mięśni i błony śluzowej.
Astma jest chorobą, która dotyczy oskrzeli. Tchawica i oskrzela to rurki doprowadzające powietrze do płuc. Oskrzela są zbudowane z chrząstki, stanowiącej „szkielet” lub „rusztowanie” ich ściany, mięśni i błony śluzowej.
Odróżnienie astmy od przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) może być trudne, szczególnie u osób starszych i palących tytoń. U niektórych pacjentów stwierdza sie obecność obu tych chorób, czyli nakładanie astmy i POChP. U pacjentów z nakładaniem astmy i POChP choroba ma często cięższy przebieg.
Astma jest chorobą znaną od czasów starożytnych. Jedne z najstarszych opisów choroby znajdują się, między innymi w tzw. papirusie Ebersa (ok. 1500 r. p.n.e.) oraz w pismach Hipokratesa (ok. 400 r. p.n.e.).
Z codziennego doświadczenia wiemy, że osoba uczulona reaguje w sposób patologiczny na substancje, które nie są szkodliwe i nie powodują żadnych objawów u osób nieuczulonych.
Oskrzela chorych na astmę są bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Nabłonek wyścielający oskrzela chorych jest często uszkodzony i odsłania głębsze warstwy ściany oskrzeli. W wyniku tego są one bardziej wrażliwe na czynniki drażniące niż oskrzela osoby zdrowej.
Astma aspirynowa, obecnie określana jako choroba układu oddechowego nasilana przez aspirynę jest szczególną postacią astmy. Podstawową jej cechą jest nadwrażliwość na aspirynę (kwas acetylosalicylowy) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, oznaczane często skrótem NLPZ lub pochodzącym z języka angielskiego skrótem NSAID.
Astma jest chorobą dotykającą oskrzela. W porównaniu do osób zdrowych, oskrzela u chorych na astmę kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno.
Astma nie wybiera. Chorują ludzie niezależnie od wieku, rasy i płci. Na całym świecie na astmę choruje ponad 300 milionów ludzi! Naukowcy oceniają, że w Polsce na astmę cierpi prawie 2 miliony osób, czyli około 5% populacji.
Przyczyną astmy jest toczący się w oskrzelach proces zapalny. Nawet w okresie wolnym od objawów w błonie śluzowej oskrzeli znajdują się liczne komórki zapalne, m.in. eozynofile i limfocyty.
U większości chorych możliwe jest uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby, dzięki czemu nie powinna przeszkadzać ona w podjęciu lub kontynuowaniu pracy i nauki.
Typowe dla astmy jest występowanie napadów duszności i kaszlu, często w nocy i nad ranem. Pomiędzy napadami większość chorych nie odczuwa żadnych objawów.
Chorzy na astmę często się zastanawiają, czy mogą hodować w domu zwierzęta. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta, gdyż ryzyko, że pupil będzie źle wpływał na nasze zdrowie, zależy od dwóch czynników: gatunku zwierzęcia oraz ewentualnego uczulenia na alergeny.
Proces zapalny (reakcja zapalna, zapalenie) to reakcja organizmu na czynniki potencjalnie szkodliwe. Na przykład: po wniknięciu bakterii do płuc komórki układu odpornościowego rozpoznają „wroga” i usiłują go zniszczyć. W miejscu wniknięcia bakterii toczy się proces zapalny, który najczęściej szybko doprowadza do zniszczenia bakterii.
Astma jest heterogenną chorobą, zwykle charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych i występowaniem takich objawów, jak świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel, o zmiennej częstości i nasileniu, związanych z rożnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Astma nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń fizycznych ani uprawiania sportu. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu chorych na astmę unika ćwiczeń fizycznych.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł