×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Sierść zwierząt domowych

Sierść i naskórek zwierząt domowych to obok roztoczy kurzu domowego najważniejsza grupa alergenów całorocznych.

Należy pamiętać, że nawet osoby nieposiadające zwierząt są narażone na kontakt z ich alergenami, a w konsekwencji na rozwój uczulenia. Alergeny zwierzęce znajdują się przede wszystkim w kurzu domowym z podłóg, wykładzin czy materaców. Może się wydawać, że unikanie kontaktu z alergenami pochodzącymi z sierści i naskórka zwierząt domowych jest łatwiejsze niż w przypadku roztoczy kurzu domowego czy pyłków roślin, ale należy pamiętać, że alergeny zwierzęce mogą się znaleźć w wielu miejscach. Stwierdza się je na przykład w kurzu pobranym np. z centrów handlowych czy środków komunikacji miejskiej, a także w nowych mieszkaniach, w których nigdy nie było zwierząt.

Co naprawdę uczula?

W zależności od gatunku zwierzęcia alergię może wywołać jego naskórek, wydzielina gruczołów potowych lub łojowych, mocz lub ślina. Większość alergenów zwierzęcych to białka.

Sierść jakiego zwierzęcia uczula najczęściej?

Najczęściej uczula sierść kota – jest to zdecydowanie najczęstsza postać alergii na sierść zwierząt, choć w domu częściej trzyma się psy. Wśród osób uczulonych na sierść kota częściej też występują objawy alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, a także częściej stwierdza się nieprawidłowe wyniki badań spirometrycznych niż u uczulonych na sierść psa.

Inne zwierzęta, których sierść wywołuje alergię, to: chomiki, świnki morskie, króliki, szczury, myszy, konie i bydło.

Jak zmniejszyć narażenie na alergeny zwierząt domowych?

Pozbycie się zwierzęcia z domu ogranicza ekspozycję na jego alergeny. Jednak alergeny zwierząt mogą się utrzymywać w mieszkaniu jeszcze przez kilka miesięcy, a nawet lat. Ponadto wielu chorych decyduje się znosić rozmaite dolegliwości, byle nie rozstawać się ze swoim przyjacielem.

W takich przypadkach trzeba starać się zmniejszyć ilość uwalnianych alergenów, a także ograniczyć ich rozprzestrzenianie się.

Zaleca się (podobnie jak w przypadku ograniczenia ekspozycji na roztocze kurzu domowego) usunięcie tapicerowanych mebli, grubych zasłon, narzut na łóżka, dywanów i wykładzin dywanowych, które stanowią magazyn alergenów. Warto też wybierać łatwo zmywalne podłogi i myć je regularnie środkiem dezynfekującym. Ważne jest stosowanie odkurzaczy z filtrem wysokiej efektywności (HEPA). Należy ponadto ograniczyć przebywanie zwierzęcia w sypialni, a przede wszystkim w łóżku.

Wszystkie te środki mogą się jednak okazać niewystarczające i obecność zwierząt w domu w przypadku dzieci chorujących na astmę atopową może niekiedy zwiększać częstość objawów ze strony układu oddechowego, a także częstsze epizody zaostrzeń.

Jakie leczenie farmakologiczne można zastosować w przypadku uczulenia na sierść zwierząt?

Leczenie farmakologiczne alergii na zwierzęta nie różni się od leczenia innych chorób alergicznych (w zależności od objawów doustne leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy wziewne i donosowe, a także leki przeciwhistaminiowe i kromony w formie kropli do oczu). Warto jednak podkreślić, że w przypadku kontaktu ze zwierzętami u osób uczulonych mogą wystąpić objawy pomimo stosowania leków.

Drugi – obok unikania kontaktu z alergenem – sposób leczenia alergii na zwierzęta to odczulanie (immunoterapia swoista).

11.07.2017
Zobacz także
  • Alergia na włos psa
  • Alergia na włos konia
  • Alergia na włos krowy
  • Alergia na włos kota
Wybrane treści dla Ciebie
  • Testy skórne
  • Astma u dzieci - mechanizmy i przyczyny
  • Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)
  • Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy): przyczyny, objawy i leczenie
  • Dopełniacz
  • Alergia pokarmowa
  • Alergia na jad owadów
  • Próby prowokacyjne
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Nadwrażliwość zębów
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta