×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Giżyckiej porodówce grozi zamknięcie

Starosta giżycki Wacław Strażewicz we wtorek w litewskim Alytusie będzie namawiał lekarzy do pracy w Giżycku. Z powodu trudnej sytuacji prawnej giżyckiemu szpitalowi grozi zamknięcie m.in. oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem noworodków.

szpital, giżycko, porodówka

Porodówka w giżyckim szpitalu, zdjęcie historyczne. Fot. www.zozgiz.pl

Jeśli w najbliższych dniach starosta giżycki nie znajdzie neonatologa, który podejmie pracę w miejscowym szpitalu, oddziałowi ginekologiczno-położniczemu i pododdziałowi noworodków oraz oddziałowi pediatrycznemu grozi zamknięcie. Do takiej sytuacji może dojść jeszcze w kwietniu.

– Osoba, która do niedawna była zarządcą komisarycznym tego szpitala nie przedłużyła współpracy z lekarzem neonatologiem, który koordynował pracę tych oddziałów. Nowego neonatologa szukamy w całej Polsce, na razie bezskutecznie – powiedział PAP starosta giżycki Wacław Strażewicz. Dodał, że specjalista, któremu obecnie szpital podziękował za współpracę, mimo próśb i namów, kategorycznie odmawia powrotu do szpitala w Giżycku.

Strażewicz poinformował, że we wtorek jedzie do partnerskiego miasta Alytus na Litwie, by z tamtejszymi lekarzami omawiać nowe programy współpracy, i by namawiać litewskich lekarzy do pracy w Giżycku. – Zależy nam na znalezieniu specjalisty, na utrzymaniu możliwości porodów w naszym szpitalu – argumentował Strażewicz.

Od roku ostry spór o szpital w Giżycku toczą ze sobą giżyckie starostwo, które jest właścicielem lecznicy, oraz Grupa Nowy Szpital, która od 2013 roku na zlecenie starostwa prowadziła placówkę. Na początku ubiegłego roku grupa 45 lekarzy z Giżycka napisała list otwarty, w którym skarżyli się, że Grupa m.in. nie inwestuje w sprzęt, nie naprawia też zepsutej aparatury. W efekcie starostwo wypowiedziało Grupie umowę na prowadzenie placówki, a Grupa, która się z tymi zarzutami nie zgodziła, oddała sprawę do sądu. Sąd w związku z tym sporem wyznaczył zarządcę komisarycznego i to on w ostatnim czasie podejmował wszelkie decyzje. Starosta Strażewicz podkreślił, że „osoba sprawująca nadzór komisaryczny odcięła powiat od wszelkich informacji dotyczących działalności placówki. To właśnie zarządca komisaryczny doprowadził do odejścia z pracy neonatologa”.

Sąd przed trzema tygodniami zmienił osobę sprawującą nad giżyckim szpitalem nadzór komisaryczny, ale było już za późno na zatrzymanie w pracy specjalisty od noworodków. Spór pomiędzy szpitalem a Grupą wciąż jest nierozstrzygnięty – kolejne rozprawy zaplanowano na połowę kwietnia. Starosta Strażewicz w piśmie przesłanym PAP zapewnił, że współpraca starostwa z obecnym zarządcą komisarycznym układa się dobrze.

Z możliwości zamknięcia porodówki w Giżycku niezadowolona jest też Grupa Nowy Szpital. Rzecznik prasowa Grupy Marta Pióro poinformowała, że jej firma zwróciła się do zarządcy komisarycznego o informacje dotyczące sytuacji szpitala. „Biorąc pod uwagę dobro mieszkańców i pacjentów oraz przyszłość całej placówki uważamy, że decyzja o zawieszeniu oddziałów jest nieodpowiedzialna, a jej skutki mogą być nieodwracalne” – napisała Pióro w komunikacie.

Zarówno starostwo jak i szpital chcą, by sąd jak najszybciej zdecydował, kto ma dalej zarządzać giżyckim szpitalem.

Starostwo o działaniach poprzedniego zarządcy komisarycznego powiadomiło olsztyńską Prokuraturę Okręgową. – Chodzi o sprawdzenie, czy ta osoba nie działała na szkodę szpitala – wyjaśnił starosta Strażewicz.

05.04.2016
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta