×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Powikłania w pierwszej ciąży zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego w kolejnej

Kobiety, których pierwsze dziecko urodziło się o czasie, ale w okresie tym doszło do powikłań, mają zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego w kolejnej ciąży – wynika z badania opublikowanego przez norweskich naukowców na łamach „BMJ”.


Fot. Government of Alberta, flickr.com

Odkrycie to może pomóc w identyfikacji kobiet zagrożonych porodem przedwczesnym, co przełoży się na liczbę uratowanych noworodków.

Jak sugerują autorzy badania, powikłania, do których doszło w donoszonej pierwszej ciąży, mogą zostawić po sobie ślad, który uwidoczni się w ciąży kolejnej. Swoje wnioski oparli na analizie dotyczącej ponad 302 tysięcy kobiet, które zarejestrowano w Norweskim Rejestrze Urodzin w latach 1999-2015.

Według ich ustaleń, powikłania ciążowe, które wpływają na termin kolejnego porodu, obejmują stan przedrzucawkowy, przedwczesne oddzielenie się łożyska, zgon wewnątrzmaciczny lub noworodkowy i urodzenie dziecka za małego w stosunku do wieku ciążowego.

Naukowcy odkryli, że kobiety, u których doszło do dowolnego spośród pięciu wymienionych powikłań w czasie pierwszej ciąży, miały dwa razy większe ryzyko porodu przedwczesnego w następnej ciąży (w porównaniu z kobietami bez żadnego z tych powikłań), a co najmniej dwa powikłania występujące jednocześnie zwiększały to ryzyko ponad trzykrotnie.

Wyniki te nie zmieniły się po uwzględnieniu innych potencjalnie ważnych czynników, takich jak wiek matki, masa ciała przed ciążą, poziom wykształcenia i palenie tytoniu.

Ryzyko bezwzględne porodu przedwczesnego w drugiej ciąży wyniosło 3%, jeśli w ciąży poprzedniej nie wystąpiło żadne z pięciu powikłań, 6%, kiedy doszło w niej do stanu przedrzucawkowego, 7% po przedwczesnym oddzieleniu się łożyska, 13% po zgonie wewnątrzmacicznym w ciąży donoszonej, 10%, jeśli doszło do śmierci noworodka, oraz prawie 7% w sytuacji, gdy płód był za mały w stosunku do wieku ciążowego.

Naukowcy podkreślają, że jest to badanie obserwacyjne, więc nie wskazuje konkretnej przyczyny omawianej sytuacji, ale zwraca uwagę na pewną prawidłowość.

– Pokazaliśmy, że poważne komplikacje w czasie pierwszej ciąży sprzyjają zwiększeniu ryzyka nie tylko wystąpienia tych samych powikłań w ciąży kolejnej, ale także tego, że następny poród będzie przedwczesny – podsumowują autorzy artykułu. – Odkrycie to może wpłynąć na ciążową opiekę kliniczną, pomagając w identyfikacji kobiet o podwyższonym ryzyku urodzenia wcześniaka.

– Dalsze badanie czynników leżących u podstaw tej zależności zapewni wgląd w podstawowe mechanizmy biologiczne, które łączą różnorakie powikłania ciążowe – dodają.

08.05.2020
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta