×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy można w jakiś sposób leczyć lub zaleczyć zakażenie wirusem CMV?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moje pytania wiążą się z wirusem CMV. Pierwszą ciążę poroniłam ze względu na obecność wirusa CMV, 5 miesięcy po tym zdarzeniu wykonałam badanie, które wykazało: przeciwciała w kl. IgG 360,800 i przeciwciała w kl. IgM 0,720. Czy mam obawiać się w przyszłości ponownego poronienia? Czy można w jakiś sposób leczyć lub zaleczyć ten wirus? Jakie badania mogłabym jeszcze zrobić, aby planowana ciąża przebiegła pomyślnie?

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Jest mi bardzo przykro z powodu Pani niekorzystnego zakończenia pierwszej ciąży. Proszę jednak pozwolić sobie zwrócić uwagę, że nie ma pewności, że przyczyną było zakażenie CMV. Rzeczywiście, tak mogło być, ale przyczyn poronień jest bardzo wiele. Z kolei badania serologiczne nie dają pewności i cechują się nikłą przydatnością w diagnostyce zakażenia CMV. Ważna jest tylko serokonwersja, czyli pojawienie się dotąd nieobecnych przeciwciał, co dowodzi zakażenia (zmiana wyniku z ujemnego na dodatni).

Wirusem CMV, podobnie jak opryszczką, zarażamy się na całe życie. U osób zakażonych okresowo dochodzi do reaktywacji wirusa w organizmie i wydalania go z wydzielinami ciała (np. ślina, wydzielina dróg rodnych, mocz). Wówczas mogą się pojawić ponownie dodatnie IgM. Swoiste przeciwciała w klasie IgG po zakażeniu CMV utrzymują się przez całe życie. Ich miano może być raz niższe raz wyższe, ale nie ma to znaczenia praktycznego - badania serologiczne nie oddają zupełnie sytuacji wirusologicznej. Przydatność badań serologicznych w diagnostyce zakażenia CMV jest zatem bardzo ograniczona. Na podstawie Pani wyników można stwierdzić jedynie, że jest Pani zakażona CMV podobnie jak około 80% wszystkich kobiet w Polsce.

Jeżeli chodzi o planowaną ciążę, to zakażenie wrodzone CMV płodu może być zarówno następstwem pierwotnego zakażenia matki, jak i nawrotu (reaktywacji) zakażenia w czasie późniejszej ciąży, przy czym ryzyko przeniesienia na płód jest o wiele większe w czasie zakażenia pierwotnego (ok. 40%) niż w czasie reaktywacji (poniżej 1%). Ponadto niemowlęta zakażone w wyniku pierwotnego zakażenia CMV matki znacznie częściej chorują objawowo i są bardziej narażone na odległe, trwałe następstwa. Może też dojść do poronień.

Pani wyniki potwierdzają, że ma Pani obecne przeciwciała. Obecność swoistych przeciwciał przed zajściem w ciążę zmniejsza znacznie ryzyko zakażenia wrodzonego. Ponadto, jeżeli mimo to dojdzie do zakażenia, 90% dzieci zakażonych CMV rodzi się bez jakichkolwiek objawów. To bardzo pocieszająca wiadomość.


13.12.2013

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.