×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wymioty u ciężarnej w III trymestrze

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem w 31. tygodniu ciąży. Tydzień temu wymiotowałam 8 razy dziennie,niezależnie co zjadłam czy wypiłam. Mojego ginekologa nie było, wyjechał na urlop, trafiłam do innego, który przepisał mi czopki i stwierdził, że jeśli nie przejdzie do jutra, zostanę przyjęta na oddział, żeby dziecko się nie odwodniło. Trafiłam na oddział, wymioty nie przeszły, dostałam 5 kroplówek i wypisano mnie do domu.
Myślałam, że będzie dobrze, ale wymioty zaraz wróciły. Udałam się na wizytę do gastrologa (skoro z dzieckiem wszystko dobrze, jak stwierdzono, poszłam zbadać żołądek). Lekarz stwierdził, że to zatrucie zapisał mi Polprazol, wymioty zmniejszyły się na 2 dni, ulga. Ale od wczoraj znów wymiotuję - nie tak często jak przedtem, ale wymiotuję i się boję.
Już nie wiem, czym się ratować? Mój ginekolog będzie dopiero za tydzień, czy to groźne dla mojego dziecka? Dodam, że piję dużo w małych ilościach, ale mam uczucie, że żołądek mi pęka, tak boli, zwymiotuję i jest ulga, a dziecko jest bardzo ruchliwe.

Odpowiedziała

prof. dr hab. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Wśród przyczyn nudności i wymiotów ciężarnych upatruje się szeroko zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu. Wymioty najczęściej wywołuje rozluźnienie mięśniówki żołądka, a także szereg czynników psychicznych.

Obecnie jest Pani w III trymestrze ciąży, co oznacza, że macica zaczyna sięgać do wysokości łuków żebrowych, uciskając na wiele narządów i powodując odczuwanie różnych dolegliwości. Ucisk na żołądek może powodować refluks, a co za tym idzie zgagę i wymioty. Wzmożona przemiana materii podczas ciąży zmusza do spożywania większej ilości białka, przyjmowania kilku pokarmów w ciągu dnia w małych porcjach.

Czasem wymioty u ciężarnej są spowodowane niedoborem witamin z grupy B, głównie witaminy B6. Wspomniana witamina znajduje się w jogurtach, przetworzonych drożdżach czy kurzych jajach. Proszę spróbować zmodyfikować swoją dietę, uwzględniając powyższe wskazówki.

Pisze Pani tylko o uporczywych wymiotach, a ja zastanawiam się czy jest to na pewno jedyna występująca dolegliwość. Piszę o tym dlatego, że wymioty u ciężarnych w III trymestrze ciąży są kojarzone z gestozą, inaczej nazywaną zatruciem ciążowym. Na gestozę składają się trzy czynniki:

  1. Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi >140/90 mm Hg
  2. Białkomocz oznaczający przekroczoną normę ilości wydalanego białka z moczem
  3. Obrzęki pojawiające się na twarzy, rękach i nogach.

Proszę zaobserwować wszystkie wyżej wymienione czynniki, a w przypadku wystąpienia choć jednego z nich zalecam niezwłoczny kontakt z lekarzem.

04.11.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Krwiste lub fusowate wymioty
  • Zatrucie pokarmowe
  • Kamica żółciowa
  • Cytomegalowirusowe zapalenie przełyku
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta