×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Różnica wielkości płodu wynikająca z terminu ostatniej miesiączki a badaniami ultrasonograficznymi

Pytanie nadesłane do redakcji

Wszystkie badania USG wykonywane do 20. tygodnia ciąży pokrywały się z terminem ostatniej miesiączki. Ostatnio byłam na badaniu USG i z OM wychodziło 30w2d, a z USG 31w1d. Skąd taka różnica?
W oznaczeniach pomiarów jest również BPD które wynosiło 8,03 cm, co odpowiada 32w2d i również FL 5,97cm, co odpowiadało 31w1d. Pozostałe oznaczenia pokrywają się z datą ostatniej miesiączki. Skąd taka różnica w pomiarach ? Czy wszystko jest w porządku ? Zapytałabym lekarza ginekologa prowadzącego moją ciążę, lecz zobaczyłam to na wydruku dopiero po wyjściu od lekarza. Znajoma mi powiedziała, że to oznacza, że dziecko będzie miało długie nogi i dużą główkę. Ale obydwoje z mężem jesteśmy niscy. Proszę o pomoc.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Witam serdecznie, rozumiem, iż do 20. tygodnia trwania ciąży, wielkość płodu pokrywała się z terminem ostatniej miesiączki i z badaniami ultrasonograficznymi. W ostatnim badaniu USG, które Pani wykonała jest różnica 6 dni dla wielkości płodu przeliczanych na tygodnie, mogę określić tę różnicę dni jako nieistotną, ponieważ tak jak każdy z nas jest inny, tak płody też rosną z różną prędkością, indywidualną dla siebie.

Gdyby różnica była 3-4 tygodni i więcej, byłby to powód do zmartwień, lecz nie w Pani sytuacji. Proszę pamiętać, iż pomiary płodu (jego wielkość) w badaniach ultrasonograficznych mają granicę tolerancji. Tak jak każdy z nas jest różny, inny (wzrost, masa ciała), tak ta sama zależność dotyczy płodów. Proszę nie sugerować się opinią znajomej. Z informacji, które Pani podała w opisie, tyczące się wielkości główki (BPD) i długości kości udowej (FL), myślę, iż płód jest w granicach normy i mieści się w siatkach centylowych przeznaczonych dla wielkości płodów mierzonych w prenatalnych badaniach ultrasonograficznych.

04.02.2014
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta