×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Tłuszczak – przyczyny, wygląd, miejsca występowania

lek. Karina Polak, Ewa Stanek-Misiąg

Najczęściej tworzą się na plecach, ramionach, karku, pod pachą (rejon obręczy barkowej i okolica nadżebrowa). Jeśli występują na przedramionach, to na ogół po stronie mięśni prostowników. Rosną powoli. Mogą uciskać sąsiednie struktury i tkanki, powodując ból.


Fot. istockphoto.com

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak jest rodzajem łagodnego nowotworu wywodzącego się z tkanki tłuszczowej. Jest to najczęstszy łagodny guz tkanek miękkich. Łagodny charakter zmiany oznacza, że tłuszczak nie nacieka otaczających tkanek i nie tworzy przerzutów. Szacuje się, że może występować u 1% populacji.

Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczak ma wygląd dobrze ograniczonego guza otoczonego torebką łącznotkankową, którą wypełnia tkanka tłuszczowa. Zwykle jest owalny lub okrągły. Miękki w dotyku, łatwo się przesuwa pod skórą, przyciśnięty chwilowo się odkształca. Nie boli.

Tłuszczaki powstają w tkance podskórnej, czyli na tyle głęboko pod skórą, że nie odznaczają się od niej kolorem.

Tłuszczaki mogą być pojedyncze lub mnogie (występujące pojedynczo lub w skupiskach).

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Za powstawanie tłuszczaków mogą odpowiadać czynniki genetyczne. Wśród powodów rozważana jest też nadmierna stymulacja podziału komórek tłuszczowych przez substancje, które wydziela układ immunologiczny np. podczas stanu zapalnego.

Czynniki ryzyka występowania tłuszczaków to:

 • wiek pomiędzy 40. a 60. rokiem życia,
 • nadwaga,
 • urazy,
 • steroidoterapia,
 • nowotwory złośliwe,
 • zespoły chorobowe, np. choroba Decruma.

Tłuszczaki rosną bardzo wolno. Jeśli zmiana, która wydaje się tłuszczakiem rośnie szybko, czyli np. w ciągu kilku miesięcy osiąga więcej niż 10 cm średnicy, zwłaszcza u starszej osoby, trzeba koniecznie przeprowadzić diagnostykę różnicową, ponieważ może to być tłuszczakomięsak (liposarcoma), nowotwór złośliwy.

Miejsca, w których występują tłuszczaki

Tłuszczaki mogą się rozwinąć w każdej lokalizacji, w której obecna jest tkanka tłuszczowa. Najczęściej tworzą się na plecach, ramionach, karku, pod pachą (rejon obręczy barkowej i okolica nadżebrowa). Jeśli występują na przedramionach, to na ogół po stronie mięśni prostowników.

Rodzaje tłuszczaków

Tłuszczaki różnią się budową histopatologiczną. Najczęstsze rodzaje tłuszczaków to:

 • naczyniakotłuszczak (angiolipoma) – guz tłuszczowy z licznymi naczyniami krwionośnymi,
 • lipoma – odgraniczona, pojedyncza, łatwo wyczuwalna zmiana,
 • lipoblastoma – występuje przede wszystkim u niemowląt i małych dzieci; wymaga różnicowania z tłuszczakomięsakiem,
 • mięśniakotłuszczak – guz zbudowany z tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej,
 • myelolipoma – guz zbudowany z tkanki tłuszczowej i tkanki szpiku kostnego,
 • tłuszczak z komórek wrzecionowatych, tłuszczak wielopostaciowy – guz złożony z komórek tłuszczowych i niewielkiej liczby drobnych naczyń krwionośnych,
 • zimowiak – wywodzi się z brunatnej tkanki tłuszczowej, która naturalnie występuje tylko w wieku niemowlęcym, potem zanika; guz występuje przede wszystkim u młodych dorosłych.

Leczenie tłuszczaków

O usunięciu tłuszczaka często decydują względy estetyczne. Tłuszczaka trzeba usunąć, gdy osiągnie on znaczne rozmiary i uciska sąsiednie struktury i tkanki. Taki tłuszczak, uciskając nerwy, może powodować ból.

Standardową metodą usuwania tłuszczaków jest zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Chirurg nacina skórę, wypreparowuje tłuszczaka i usuwa go razem z torebką. Wycięcie torebki jest kluczowe, by uniknąć nawrotu. W przypadku słabo odgraniczonej torebki, należy razem z tłuszczakiem usunąć trochę otaczającej go tkanki tłuszczowej. Zabieg kończy założenie szwów.

Tłuszczak jest badany histopatologicznie.

W ramach medycyny estetycznej proponuje się ostrzykiwanie tłuszczaka steroidami, które powodują zanik tkanki wewnątrz guza. Zaletą tej metody jest brak blizny, wadą to, że nie pozwala ona na usunięcie torebki łącznotkankowej, wobec czego prawdopodobieństwo tego, że tłuszczak odrośnie jest duże. Nie uzyskuje się też materiału do badania histopatologicznego.

Inną, nową metodą jest liposukcja. Przez niewielkie nacięcie na ciele odsysa się tkankę tłuszczową z wnętrza guza, a następnie kleszczykami usuwa torebkę łącznotkankową.

01.09.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.