×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie i postępowanie w przypadku świerzbu

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam ogromny problem. Otóż dopadł mnie obrzydliwy pasożyt - świerzb. Nie ukrywam, że dopiero po miesiącu zacząłem leczenie. Na początku dermatolog polecił 30% siarkę. Niestety po 4-dniowej kuracji nic nie pomogło, tzn. mniej swędziało. Ponownie poszedłem do lekarza i przepisał mi Crotamition. Po 5-dniowym leczeniu wziąłem prysznic i nic. Nadal mnie swędzi. Czy mam inną chorobę, czy świerzb „naruszył” moją psychikę? Będę bardzo, ale to bardzo wdzięczny za komentarze. Jestem już zmęczony chorobą...

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
specjalista dermatolog-wenerolog
Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna w Bydgoszczy
Clinica Dermatoestetica w Bydgoszczy

Świerzb to choroba zakaźna, której cechą charakterystyczną jest świąd nasilający się głównie w godzinach nocnych. Jest on bardzo kłopotliwy dla pacjentów. Z opisu, który Pan przedstawił wynika, że otrzymał Pan skuteczne leczenie (30% m. siarkowa). Można spróbować jeszcze permetryny, którą również stosuje się w tym schorzeniu.

Istotnym elementem jest dokładne wypranie rzeczy (bielizny, pościeli, codziennej odzieży) po zastosowanym leczeniu. W przypadku braku poprawy po leczeniu, należy szukać innych przyczyn świądu skóry.

05.09.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.