×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Świąd skóry głowy oraz przetłuszczające się włosy

Pytanie nadesłane do redakcji

Od lat okresowo swędzi mnie skóra głowy. Przeważnie jesienią i zimą, jeszcze przed noszeniem czapek. Wtedy włosy wypadają garściami. Jak do tej pory żadnemu z 3 dermatologów w moim mieście nie udało mi się pomóc. Nie dość, że mam bardzo marne, cienkie, przetłuszczające się włosy, to jeszcze drapię się, jakbym miała wszy. Jest to bardzo uciążliwe i nie do opanowania. Łupieżu nie mam. Okresowo na wypadanie pomaga Seboradin. Odżywiam się prawidłowo, posiłki jem 4-5 razy dziennie, wody również piję około 3 l. Co może być powodem takiej sytuacji i co może pomóc?

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Szanowna Pani, świąd skóry głowy oraz przetłuszczające się włosy mogą przemawiać za łojotokowym zapaleniem skóry. Dokładny mechanizm tej choroby nie został w pełni wyjaśniony. Uważa się, że dermatoza ta spowodowana jest dysfunkcją gruczołów łojowych. Przebieg choroby może zaostrzyć wiele czynników zewnętrznych, np. bodźce mechaniczne, fizyczne, chemiczne. Rolę w etiopatogenezie tej dermatozy odgrywa również drożdżak z rodzaju Malassezia. Łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. U dorosłych może obejmować skórę owłosioną głowy oraz skórę gładką. Zajmuje okolice łojotokowe, zwłaszcza twarz w linii środkowej, okolice zauszną, na tułowiu okolice mostka i w rynnie łojotokowej na plecach.

Przetłuszczanie się włosów jest skutkiem zwiększonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy. Przyczyn powstania łojotoku jest wiele; są to czynniki miejscowe (skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych), ogólnoustrojowe (np. nadczynność hormonów androgenowych) i środowiskowe (niska temperatura). Na skutek gromadzenia się wody pod zbyt grubą powierzchnią sebum tłuste włosy są często cienkie i wiotkie. Przetłuszczaniu się włosów nierzadko towarzyszy łupież oraz wypadanie włosów.

Pielęgnacja przetłuszczających się włosów jest trudnym i długotrwałym procesem. Zaleca się stosowanie preparatów stworzonych specjalnie do skóry z łojotokiem - łagodnych i delikatnych, działających przeciwbakteryjnie i przeciwświądowo. Odżywek, balsamów i masek do włosów nie należy nakładać u samej nasady włosów. Podczas spłukiwania włosów bardzo ważna jest temperatura wody - zbyt niska lub zbyt wysoka może pobudzać gruczoły łojowe do produkcji ochronnego sebum. Do stylizacji nie powinno się stosować preparatów, które dodatkowo natłuszczają włosy (np. żeli, gum, past), ale takie, które lekko je wysuszają: pianki i lakiery.

Piśmiennictwo:

Szepietowski J., Reich A.: Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. PZWL, Warszawa 2008.

21.12.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta