×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak leczyć mięczaka zakaźnego?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jak mogę wyleczyć mięczaka zakaźnego? Łyżeczkowanie niestety nie przyniosło żadnych efektów, wręcz przeciwnie. Stosuję Solphadermol. Na ulotce przeczytałem, że nie można tego płynu stosować na genitaliach, lecz moje dolegliwości właśnie tam się pojawiły. Jestem tak zdesperowany, że nie stosuję się do zaleceń z ulotki i po prostu smaruję miejsca intymne. Smarowanie przynosi efekty, pomaga, ale co z tego jak obok pokazują się nowe wykwity.

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Mięczak zakaźny to częsta choroba skóry i błon śluzowych, wywołana przez wirus MCV – Molluscum contagiosum virus. Wirus ten wywołuje zmiany skórne przede wszystkim u małych dzieci (poniżej 5. rż.) oraz u dorosłych, aktywnych seksualnie osób (15.–30. rż.). Zakaźność wykwitów mięczaka jest znaczna. Wirusy przenoszą się drogą kontaktów bezpośrednich z osobą chorą oraz przez autoinokulację. Możliwa jest również „przypadkowa” droga zakażenia przez przedmioty codziennego użytku, np. na basenie, w saunie czy salonie kosmetycznym. Wykwitem pierwotnym jest gładki, drobny, stopniowo powiększający się guzek. W części środkowej ma widoczne, charakterystyczne pępkowate zagłębienie.

Pomimo że choroba ma łagodny przebieg, to jednak nie powinno się pozostawić jej bez leczenia. Osoby z mięczakiem zakaźnym powinny unikać pływalni, łaźni publicznych, wspólnego używania ręczników do momentu całkowitego ustąpienia zmian skórnych.

Do metod stosownych w leczeniu mięczaka zakaźnego należy zaliczyć:

 • krioterapię z użyciem ciekłego azotu
 • wyłyżeczkowanie zmian – po zabiegu nanosi się nalewkę jodową. Nalewka jodowa wykazuje działanie przeciwwirusowe, należy stosować ją 1–2 razy dziennie przez 1–2 tygodnie po wszystkich zabiegach przeprowadzanych w celu usunięcia wykwitów mięczaka zakaźnego
 • elektrokoagulację
 • terapię fotodynamiczną
 • ablacje laserową – po zastosowaniu tej metody uzyskuje się bardzo dobry efekt terapeutyczny (96–99% całkowitego wyleczenia po jednym zabiegu)
 • wodorotlenek potasu (SolphaDermol) – zaleca się 2 aplikacje leku dziennie do czasu pojawienia się miejscowego stanu zapalnego
 • podofilotoksynę – 0,5% roztwór stosuje się 2 razy dziennie przez 3 dni na zmiany chorobowe. W trakcie terapii mogą wystąpić objawy uboczne w postaci świądu i rumienia.
 • 0,05% i 0,1% tretynoina w kremie, stosowana 2 razy dziennie na zmianę. Ze względu na działania drażniące, czasami w miejscu aplikacji może się pojawić rumień.
 • preparaty zawierające kwas salicylowy lub kwas glikolowy

Proponuję Panu zgłosić się do lekarza dermatologa, który pomoże Panu pozbyć się tych uciążliwych dla Pana zmian.

Piśmiennictwo:

Braun-Falco O., Burgdorf W.H.C., Plewing G., Wolff H.H., Landthaler M.: Dermatologia. Wydanie II polskie po redakcją W. Glińskiego. Czelej Lublin 2011.
Jabłońska S.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1973.
Szepietowski J., Reich A.: Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

19.01.2015
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.